Jump to content

dj23997

Forum members
 • Posts

  30
 • Joined

 • Last visited

  Never

Posts posted by dj23997

 1. Chciałbym jeszcze nawiązać do szlaku bojowego 23 PU.
  Dość często powtarzana jest błędna informacja, że 23 PU został rozbity pod Maciejowicami z 8 na 9 września. Z tego co wiem w tych dniach okrążony został on w lasach przysuskich.
  W skrócie:
  1.09-pułk znajduje się na stanowiskach w lasach koło Piotrkowa.
  5.09-na stanowiskach w lesie Lubień.
  5.09-na osobisty rozkaz dowódcy armii wraz z 2 baterią 3 dak wyrusza w rejon Przedborza.
  6.09 po południu dociera do lasów koło Przedborza. Miasto zajęte jest już przez Niemców. Dowódca pułku planuje zdobyć je szturmem. Jednak nadchodzi rozkaz powrotu do brygady, która znajduje się w rejonie Niewierszyna.
  7.09-przed świtem 23 pułk ułanów dochodzi w wyznaczony rejon, jednak nie znajduje tam brygady. Następnie rusza do Jaksonka. Okolo południa pułk rusza na Opoczno. W tym czasie Sulejów i Opoczno zajęte są przez wojska wroga. Pułk ześrodkowuje się w m. Studzianna.
  W nocy z 8 na 9 września pułk zawraca do lasów pod Przysuchą. Toczy walki pod Gielniowem. Tabor pulku ulega rozproszeniu. Zapada decyzja o przebijaniu się w Gory Świętokrzyskie.
  W nocy z 9 na 10 września pułk walczy z niemiecką piechotą. Zostają odcięte od sił głównych szwadrony 3 i 4. Ppłk Miłkowski dzieli pułk na drobne grupy i wydaje im rozkaz przebijania się w rejon Św. Katarzyny.
  Od 11-13.09 dociera tam większość grup lecz do odtworzenia pułku nie dochodzi. Niektóre drobne oddzialy przekraczają Wisłę, inne pozostją w Górach Świętokrzyskich do polowy października 1939, kiedy to zaprzestają walki.
 2. Dzięki za informacje.
  Podsumowując na południe kilka kilometrów od Końskich płynie Czarna, od północy Drzewiczka. Stawiam więc na Drzewiczkę, bo 23 próbował wydostać się z okrążenia w lasach przysuskich. Tylko ten sztandar trochę mnie zastanawia. Musiał spłonąć na początku kampanii wrześniowej. Tylko dlaczego daleko na zachód od pozycji Wileńskiej Bk w lesie Lubień.(tylko jedną miejscowość o nazwie Rząsawa znalazłem-na południe od Bełchatowa).
 3. Odnośnie sztandaru.
  Czy ktoś konkretnie wie, w jakiej miejscowości spłonął?
  Bo ostatnio słyszałem pogłoskę, że jakiś drzewiec od sztandaru był w posiadaniu pewnego rolnika-wieszano na nim pościel. Muszę najpierw sprawę zbadać, żeby nie wszczynać fałszywego alarmu. Ten sam człowiek twierdzi, że jest w posiadaniu jakiejś szabli. Może uda mi się pstryknąć zdjęcie. O ile nie są to przedmioty z czasów I Wojny Światowej to wszystko wskazuje na 23 Pułk Ułanów.
 4. Witam wszystkich.
  Posiadam ciekawy artykuł na temat szarży 1 szwadronu tatarskiego, wykonanego we wrześniu 1939 roku. O zdarzeniu tym opowiedział autorowi artykułu niedługo przed śmiercią dowódca szwadronu rotmistrz Jeljaszewicz. Wynika z tekstu, że szwadron podczas ataku naciął szablami dwa kosze uszu żołnierzy niemieckich. Ile w tym prawdy nie wiem. Może ktoś coś słyszał na ten temat?
 5. Odnośnie walk 23 Pułku Ułanów. W lasach przysuskich żołnierze pułku walczyli najprawdopodobniej z oddziałami 46 DP, jak również mogli walczyć z jakimiś pododdziałami 1 dywizji lekkiej. 9 września drogą Końskie - Przysucha przemieszczały się kolumny właśnie 46 DP. Żołnierze 23 Pułku Ułanów stoczyli z nimi walkę o wyjście z okrążenia.
×
×
 • Create New...

Important Information