Jump to content

Unterberg

Forum members
 • Content Count

  35
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral

1 Follower

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Zobacz w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie. Tam jest instrukcja. Gdyby co, we wrześniu będe w CBW między innymi po portfel żandarmski i torbę żandarmską.Będą rysunki. (SYGNATURA 28281 Portfel żandarmski Instytut Techniczny Intendentury Warszawa 1931)
 2. Sorry - za dużo gwiazdek - 4 gwiazdkowca
 3. Żeton, kwestia maskowania niekompetencji przez tego 5-gwiazdkowca to nie jest żałosne, a zabawne.On się jeszcze doszlifuje i będzie potrzebował pomocy na służbach dyżurnych. Życzę mu dezertera z bronią.
 4. Kozak - ładne fotki, szczególnie te z kanarkowymi sznurami naramiennymi. Oficerowie mieli kolor stalowy. Podobno do munduru polowego ( lnianego ) noszono sznur khaki. Czytałem, że w latach 30-tych zezwolono latem wychodzić patrolom w mundurze lnianym.
 5. Zgadzam się z Tobą żeton - trzeba czegoś więcej aniżeli szkarłatny eret", lacha" i szmata". Potrzeba kilku czynników razem wziętych - taktu, kultury, wychowania, poszanowania prawa, świadomości prawnej i etosu Żandarmerii ( uważam, że taki jest ). A tzw. bibol machając blachą i szmatą na przyjęciach czy imprezach nigdy nie używał jej na zdarzeniach, interwencjach, przeszukaniach, czy poszukiwaniach. Przemilczmy temat. przydałaby się tzw. bibolowi wieloletnia praktyka w miejscu zwanym Bukowska.
 6. Koledzy, może wrócimy do Żandarmerii II RP. Nie znaczy, że współczesna ŻW nie jest ciekawa i ważna. Apropos współczesności - OS-y to współczesna żandarmeria polowa frontowa" i nie to co Żandarmeria krajowa" terytorialna. Tam mają zupełnie inną specyfikę zadań i działania.A podział na prawdziwych żetonów ( sorry żeton ) i bibolów nic nie daje. Warto tam pracować ( służyć ), jednak procedura przyjęcia trwa dość długo. J23 co znaczy prawdziwy żandarm?
 7. Rysiu Ochucki dzięki za sentymentalny element w temacie żandarmeria. Uderzyłeś w dzwon, który słyszą przeważnie żandarmii. Patrol to świętość,regulamin to świętość, przepisy i akty prawne to świętość.To prawda. Bo bez tego wszystkiego po co osoba żandarma i idea tej formacji? Myślę, że urok tej formacji zawsze polegał na jej elitarnośći, staraniu się o dawanie przykładu, egzekwowaniu przestrzegania prawa wśród żołnierzy. Przy tym należy wspomnieć - niestety- o nienawistnym stosunku do żandarmerii. Ale taka to już robota.
 8. Czy w kampanii wrześniowej 1939 r. żandarmii z plutonów żandarmerii przy związkach taktycznych byli umundurowani w mundur polowy wz. 36 - lniany i czy do tych mundurów nosili sznury naramienne koloru khaki? ( tak jak mówił regulamin )
×
×
 • Create New...

Important Information