Skocz do zawartości

festung breslau


kommark

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
witam moze ktos mi wyjasnic jak wygladało podejscie wojsko sowieckich pod wrocław od strony warszawy i poznania, czy pierwsza linia obrony była widawa , czy bronione było PSIE POLE
Napisano
Z tego co pamietam, to była jeszcze bardziej zewnetrzna (promień ~20km) i nazywała sie Barthold. Od północy przechodziła przez Wzgórza Trzebnickie.
To jednak dalej niż Psie Pole.

Czy jednak rzeczywiście tam się coś działo?
Jeśli już to raczej niewiele.
Napisano
proponuje iśc do księgarni i zakupić książkę Majewskiego. Rosjanie zaatakowali wrocław od południa i zachodu , linia Widawy nie była miejscem jakiświelkich walk.
Napisano
Jednak sie mylisz , słowo jakichkolwiek jest co najmniej nie na miejscu, w lipcu 1945 roku wokół Psiego Pola po wschodniej czesci widawy stało jednak kilkanascie spalonych rosyjskich czołgów, chyba ze spalili je sami rosjanie, aby nie niszczyc nawierzchni ulic i dalej pomaszerowali pieszo tak było im wygodniej.
Napisano
pplecam ksiazke majewskiego bitwa o wroclaw i joncy na ten sam temat
Napisano
Cytat z Majewskiego, lecz nie z Godziny 0" czy Bitwy o Wrocław" lecz z książki Dolny Śląsk 1945.Wyzwolenie" (Warszawa-Wrocław 1982), strona 143:
10 lutego [1945] jednostki radzieckiej 294 Dywizji Piechoty (...) rozpoczęły natarcie na pozycje 2 batalionu pułku "Mohr, zdobywając Zakrzów i spychając hitlerowców w kierunku stacji kolejowej Psie Pole. W dniu następnym oddziały niemieckie, wzmocnione przez dowództwo twierdzy tzw. batalionem szturmowym kapitana Günthera (...) oraz oddziałami pancernymi, zdołały przejściowo odzyskać i utrzymać Zakrzów oraz opanować Psie Pole, aż do nocy z 15 na 16 lutego, kiedy to żołnierze radzieccy wyparli ostatecznie hitlerowców za Widawę". Odsyłacz w książce Majewskiego informuje, że powyższe informacje zostały zaczerpnięte z artykułu E.Schönfeldera pt. Der Kampf um Sakrau z Der Schlesier'a", 1973, nr 3. Jestem pewien, że bardziej szczegółowy opis walk walk w tym rejonie miasta znajdują się w 2. tomie Breslauer Apokalypse 1945" Horsta Gleissa (dostępny w Czytelni Biblioteki na Piasku we Wrocławiu).

Pozdrowienia
Leuthen

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie