Skocz do zawartości

Pi ze strony proscana


Gość J

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Cześć
Czy ktoś to robił i czy może powiedzieć, jak wygląda tu sonda, jaka jest częstotliwość pracy i jak to złożyć i uruchomić?
Pozdrawiam
  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
czestotliwosc pracy podana jest chyba na stronie proscana sonda rowniez to chyba ok.20 zw drutu 0.4mm po okregu 30cm po zmontowaniu ze sprawdzonych elementow powinien odpalic bez problemu po wyregulowani potkiem napiecia na 6 nodze maa 502 lub lm709 jest prawie gotowy to penetracji

Pozdrawiam
Napisano
Wyczytałem, że sonda powinna mieć parametry: 20 zwojów na średnicy 25 cm, drutem o grubości 0,5-0,8 mm. Co ciekawe, Proscan wspomina o zastosowaniu układu 4011, a na schemacie jest 4093.
pozdro
Napisano
WITAM.
To nie ma znaczenia może być i CD 4011 lub CD 4093 ,w zespole tego układu scalonego są kondensatory i rezystory.Nalezy je tak dobrać, aby jak naj korzystniej ustawić chopper na zboczu impulsu, co da w zamian maksimum czułości.Najlepiej to zrobić dobierając rezystory.Pozdrawiam ALL.
Napisano
to ma bez łachy chodzić na 4011 ale 4093 jest w tym przypadku trochę lepszy
Napisano
Witam.
Z tego układu CD 4093 przez rezystor podawany jest impuls na chopper [chyba BF 245], jego kształt trochę odbiega od takiego jak powinien być.Dlatego można równolegle do rezystora dolutować końdziorek np.100nF co poprawi eektywnie kształt impulsu, a w efekcie stanie on się bardziej stabilny.POZDRAWIAM ALL
Napisano
To bardzo ciekawe, co piszecie, dzięki.
Pozdro
Napisano
Ciężko idzie, ale idzie. Wyczaiłem już ustawienie układów na płytce. Wyszło mi, że trzeba je machnąć od strony druku. A teraz oporniczek po oporniczku, kondek po kondku i może kiedyś zmontuję płytkę do kupy. A uruchomienie to będzie pryszcz.
Pozdro
  • 2 weeks later...
Napisano
Mam pytanie, a właściwie dwa. Czy warto ekranować cewkę - podobno tak, bo wpływ gruntu jest mniejszy? I jeszcze jedno - jaki jest rozkład nóżek w MAA5002? Jedynka to ta przy tym dzyndzlu?
Pozdro
Napisano
Dzięki, ale bym babola strzelił. A ten tranzystor, to na co?
Pozdro
Napisano
Sory zapomniałem że mowa o schemacie w którym przerobiono sterowanie generatorem akustycznym zamiast polowego stoi zwykły" BC.
KP potrzebny jest dla tych co robią w oryginale np.Gergera.
Pozdrawiam
Napisano
W metalowej niedobry? Czemu? Ledwo go dostałem.
Napisano
Sorry, chyba niedoczytałem, czyli może być.
Pozdrawiam
Napisano
Złożyłem go, włączam, a tu dymek i chyba opornik 300 ohm poleciał, ten przy BD. Napięcie zasilania wtedy spadło do 7V, a po spaleniu tego opornika jest koło 10. Mam jakiś szum w słuchawce. A jak wyłączam to robi piiii. Muszę jeszcze raz wszystko sprawdzić.
pozdrawiam
Napisano
Również jestem w trakcie uruchamiania tego wykrywacza. Obyło sie bez fajerwerków ale objawy dokładnie takie same w słuchawkach szum a po wyłączeniu zasilania pisk. Będe wdzięczny za wszelkie sugestie co moze byc nie tak.
Napisano
Witam !!!
Nie robiłem tego sprzętu, ale sądzę iż szum to wzbudzenie jakiegoś elementu i zaczyna odbierać fale radiowe. Jakbyś dotknął długi kabel na wejście układu, to zapewne odebrałbyś radio... Zrobiłeś wykrywacz-odbiornik superreakcyjny. Gdzieś musisz walnąć parę kondziorków. Na dzieńdobry dałbym blokujące miądzy plus i minus, a do tego po około 1nF na nóżki zasilające scalaczki.
Napisano
Zasilacz działa, daje ok. +20V. Muszę wyciągnąć oscyloskop i popatrzeć, co nie tak. Tych 300 Hz też nie ma, zresztą jak mi się spalił opornik, to nic dziwnego. Swoją drogą przydał by się jakiś rozsądny spis elementów (np. wszystkie oporniki dałem na 0,25 W). No i zostało mi trochę dziurek nie wiadomo po co.
Pozdrawiam
Napisano
jesli chcesz podkrecic troche czestotliwosc to daj zamiast R1 podkowke 47 kilo i krec patrzac na to co jest na wyjsciu US1 jesli robiles plytke wg. wzoru proscana to mam akurat ja przed soba i nie mam wolnych dziurek opory wydaje mi sie spoko 0,25 W tylko R7 mam 0,5W

pozdrawiam
Napisano
Witam
Do J a jaką płytkę robiłeś, tą ze strony proscana? jeśli tak to na tej płytce są błędy (chyba że jest już poprawiona a ja nie jestem w temacie). Ten tranzystor BD911 ma pomylone końcówki oraz jest błąd gdzieś w okolicy przetwornicy (U6) ale nie pamiętam dokładnie gdzie, musisz sam sprawdzić. Płytka wykonana jest na podstawie schematu z błędem więc łatwo będzie go zidentyfikować.
Na końcówce 6 U3 (MAA501) powinno być napięcie +0.5V wzglądem sztucznej masy, przy zbliżaniu do metalu powinno maleć, ustawiane jest ono P1 (ja wlutowałem peerek). R23 dobrać aby przy środkowych położeniach suwaków P2 i P3 uzyskać na końcówce 6 U4 (741) napięcie 6V.
Pzdr
kucek
Napisano
Robiłem tę płytkę, co zamieścił proscan. Zakładam, że schemat jest dobry i według niego umieszczałem części, ale mam wątpliwości przy wartościach niektórych elementów (oporników). Na pewno 79l05 trzeba mocno przekręcić, żeby wszedł. Układy montuje się od strony druku. W ogóle to po co zamieszczać, coś co jest błędnę? Mam na wartsztacie coś innego i nie mam za bardzo czasu ani ochoty w tym grzebać na razie. Dzięki za pomoc i pozdrawiam.
Jacek

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie