Skocz do zawartości

W Piechowicach upamiętniają jeńców wojennych


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Najstarsi mieszkańcy Piechowic [woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski - przy. Leuthena] nie pamiętają, że w ich mieście w czasie II wojny światowej znajdował się obóz pracy, do którego kierowano jeńców wojennych z różnych krajów Europy. Był to oddział zgorzeleckiego obozu Stalag VIII A. Kinga Hartmann-Wóycicka, dyrektor Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura przyznaje, że zachowały się jedynie szczątkowe informacje na ten temat.

W Piechowickim Ośrodku Kultury zorganizowano wystawę pn. Bezimienni bohaterowie, która ma przybliżyć mieszkańcom ten temat. Odkrycie historii obozu może potrwać wiele lat, gdyż podejrzewa się, że dokumentację tego komanda, jak i całego Stalagu VIII A, wywieziono do Rosji.

Nie wiadomo dokładnie, ilu było tu jeńców, ile było baraków. Miasto w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości chce odkryć tę wciąż owianą tajemnicą historię.

Kinga Hartmann-Wóycicka, dyrektor Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura podjęła już współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej. Niewykluczone, że archiwa zostały wywiezione do Rosji. Dotarcie do nich może potrwać wiele lat.

Burmistrz Witold Rudolf przyznaje, że informacji jest jak na lekarstwo.

Obóz ten był oddziałem zgorzeleckiego Stalagu VIIIA, w którym w okresie wojny przebywało około 14 tysięcy jeńców wojennych. W samych Piechowicach według dostępnych danych było około 900 osób, które pracowały w miejscowych zakładach zbrojeniowych.

Dyrektor Piechowickiego Ośrodka Kultury Anna Kalisz również przyznaje, że na ten temat jest niewiele informacji".


http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/75368/W-Piechowicach-dzialal-niemiecki-oboz-pracy


PS W Piechowicach było komando nr 325 Stalagu VIII A Goerlitz (Zgorzelec).

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie