Skocz do zawartości

Kolejne znalezisko na Dolnym Śląsku - średniowieczna studnia pod kurnikiem


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Według legendy to dzięki niej powstał jeden z najstarszych klasztorów na Dolnym Śląsku. Studnia w Krzeszowie została odnaleziona.

Legenda głosi, że zmęczony książę Bolko I Surowy, założyciel świdnickiej linii Piastów śląskich, zgubił się podczas polowania. Gdy usnął, przyśnił mu się anioł, który powiedział, że w miejscu, gdzie rzuci pierścień, znajdzie wodę. Książe przebudził się i polecenie wykonał. I faktycznie w miejscu, gdzie leżał pierścień, tryskało źródło. Z wdzięczności Bolko I ufundował tutaj klasztor.

Legendę zapisał w XVII wieku kronikarz Ephraim Ignatius Naso. Podał, że przy zabudowaniach znajduje się duży ogród, w którym znajduje się studnia książęca. By ją znaleźć, należy zejść kilka stopni w głąb ziemi. Co więcej, studnię widać też na dwóch barokowych rysunkach Friedricha Bernharda Wernhera z I połowy XVIII wieku.

Kurnik zakrywał wejście

I właśnie na tych przekazach oparli się krzeszowianie, którzy legendarną studnię postanowili odnaleźć. Niestety, w miejscu, gdzie miała stać, zbudowano w XX wieku kurnik. Nikt więc nie spodziewał się, co kryje pod spodem. Odkrywców zainteresowało jednak niewielkie zagłębienie w ziemi. Najpierw myśleli, że to studzienka kanalizacyjna. Okazało się jednak, że skrywa się pod nim zejście wprost do książęcej studni.

Studnia będzie atrakcją?

To kamienne, zasklepione pomieszczenie w kształcie kwadratu o wysokości 2,5 metra. Do studni prowadzi kamienna klatka schodowa, na której zbudowano piaskowcowe schody. To właśnie z tej studni przez kilkaset lat cystersi czerpali wodę. Obiekt wymaga odnowienia i oczyszczenia. Obejrzenie jednak studni, która jest związana z księciem piastowskim, władcą tych ziem, będzie nie lada atrakcją dla turystów. Warto wspomnieć, że w samym klasztorze znajduje się mauzoleum śląskiej linii Piastów świdnicko-jaworskich. Tam właśnie pochowani są, m.in. książę Bolko I Surowy i jego potomkowie, którzy jako ostatni uznali zwierzchność czeską nad Śląskiem pod koniec XIV wieku.

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,19303710,kolejne-znalezisko-na-dolnym-slasku-sredniowieczna-studnia.html#ixzz3tc2h3pe7#BoxLokWrocImg

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie