Skocz do zawartości

Medalik 1625


kaj

Rekomendowane odpowiedzi

Medalik awers napis –ROMA- , rewers data -1625-
Czy data jest datą produkcji medalika czy datą roku „roku Jubileuszowego bullą Omnes gentes, plaudite unanibusw 1625 .”
Podobny medalik (bez daty) w archiwum odkrywcy i na innych fachowych portalach datowany jest na 18 w . Ale dlaczego by bito (odlewano) medalik prawie 100 lat później z okazji minionej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daty na medalikach, jeśli są pozbawione opisu, to dotyczą zazwyczaj wskazanego okresu. W przypadku tego medalika na 90% można powiedzieć, że pochodzi z XVII w. i pewnie dotyczy roku jubileuszowego. Ale co ma na drugiej stronie oprócz daty?

Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Medalik wykonany z okazji Roku Jubileuszowego (Świętego) 1625. Jego główna strona to ta, która przedstawia tzw. Bramę (Drzwi) Świętą, której otwarcie jest znakiem rozpoczęcia obchodów. W Rzymie jest troje takich drzwi: u św. Pawła za Murami, św. Jana na Lateranie i oczywiście u św. Piotra w Watykanie. I te są najważniejsze. W ikonografii pokazywane jest ich otwieranie (rozkuwanie muru) i zamurowywanie po zakończeniu Roku Świętego. Po obu stronach drzwi widać postacie (niewyraźne), ale założę się, że jest to św. Piotr (z kluczami) i św. Paweł (z mieczem). Oni najczęściej, jako najbardziej rozpoznawalni święci rzymscy, patronowali świętu.

Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie