Skocz do zawartości

guzik herbowy


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Na awersie herb Lis zwieńczony mitrą książęcą ? Datowanie: XIX w. Dodaj zdjęcie rewersu. Guzik nie jest sygnowany ?


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Rosforek 17:50 31-03-2015
Napisano
Największą" rodziną posługującą się tym herbem byli Sapiehowie. Nietypowy jest klejnot herbu, ale ten również można by próbować związać z Sapiehami. Gdzie został znaleziony?

Pzdr
Napisano
Właśnie w tym jest problem, bo tej odmiany używali od drugiej połowy XIX wieku - http://www.buttonarium.eu/kolekcja/guzik/521. Był to ich herb własny, a pierwotnie używali herbu Lis. Problem jest tylko skąd w klejnocie, nad tarczą, zbrojny. Tak czy siak jest to Lis. Pytanie: gdzie został znaleziony, bo to może pomóc w poszukiwaniu rodziny na konkretnym terenie.
Napisano
Macpta nie mogę się zgodzić, bo ten guzik z linku pochodzi z I połowy XIX w. Świadczy o tym sygnatura Zygmunta Münchheimera (zwany młodszym, juniorem), który stosował taką sygnaturę, aby odróżnić swoje wyroby od produktów stryja Samuela (ten z kolei używał sygnatury - starszy). Numer 599 to nr hipoteczny posesji - ul. Na Tłomackim 599. Zakład działał od 1816 r.

Co do guzika z wątku:
Na rewersie jest sygnatura TW - Thalhammer & Welzl, Wiedeń
Spółka działała w latach ok. 1833 - ok. 1902. Sygnatura tego producenta pochodzi z II połowy XX w. i początku XX (dosyć często występuje na guzikach AW)

http://www.buttonarium.eu/kolekcja/wytworca/38?page=0&szuk_sygnatura=TW


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Rosforek 09:53 01-04-2015
Napisano
Tak, Rosforek ma rację: złożony herb własny Sapiehów pojawił się już wcześniej. Nie mam dalszych pomysłów na związanie tego herbu z guzika (z takim klejnotem) z konkretną rodziną. Trzeba szukać...

Pzdr

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie