Skocz do zawartości

Dalmierz niemiecki - sposób pomiaru


DETER

Rekomendowane odpowiedzi

Te liczby to są setki metrów czyli dekametry. Obraz ich widzisz przestrzennie, niższe wartości bliżej, a dalsze dalej. Oczywiście nie na płaskim zdjęciu tylko w okularach dalmierza.
Podobnie przestrzennie, widzisz obraz celu. Jest to zasługa szeroko rozstawionych obiektywów dalmierza. Wystarczy zgrać w przestrzeni obraz celu z odpowiednim znaczkiem i odczytać ilość dekametrów.
Jeśli ostatnią liczbą w twoim dalmierzu jest 40 czyli 4000 metrów, to prawdopodobnie odległość obiektywów, czyli baza wynosi 80 centymetrów.
Jest to dalmierz używany głównie w artylerii przeciwlotniczej, gdyż pomiaru dokonuje się w bardzo szybki sposób, bez kręcenia pokrętłem odległości.
Ciekawostką jest to, że nie każdy jest w stanie przy pomocy takiego dalmierza widzieć przestrzennie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudna sprawa.
Punkt pierwszy:
Skieruj dalmierz na niebo, najlepiej bezchmurne. Wyobraź sobie, że patrzysz na coś bardzo,bardzo dalekiego.
W lewym i prawym okularze ustaw ostrość znaczków. Prawdopodobnie dalmierz jest rozjechany i znaczki nie pokrywają się.
Na rurze są dwa pokrętła. Musisz eksperymentować którym kręcić, aby podczas kręcenia, znaczki z lewego i prawego okularu przesuwały się względem siebie. W momencie pokrycia się ich, zobaczysz, że zygzak znaczków i liczb układa się w przestrzeni.
Jak zaliczysz ten punkt, to przejdziemy do następnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że widzisz, iż znaczki układają się w przestrzeni trójwymiarowej, to znaczy, że niskie wartości hektometrów widzisz pozornie blisko, a wyższe hen, hen daleko. To podstawowy warunek pomiaru.
Jeśli tak, to można przejść do punktu drugiego:
Jak już chyba zauważyłeś, że patrząc przez Twój dalmierz obraz widziany przez niego jest stereoskopowy, to znaczy taki bardzo plastyczny, gdzie dużo łatwiej ocenić który przedmiot jest od Ciebie bliżej, a który dalej. Szczególnie dotyczy to przedmiotów położonych w początkowych wartościach zakresu pomiarowego.
Skieruj teraz dalmierz na kontrastowy przedmiot znajdujący w takiej właśnie odległości. Może to być maszt GSM, antena telewizyjna na tle nieba czy wieża kościoła. Koniecznie w pierwszej fazie nauki musisz go widzieć na tle nieba.
Jak załapiesz o co chodzi, to pomiar mało kontrastowych i dalszych przedmiotów będzie łatwiejszy
Wpatrując się w taki przedmiot, zobaczysz,że niektóre znaczki znajdują się jakby przed obserwowanym przedmiotem, a niektóre za nim. Znaczek hektometrowy znajdujący się nad przedmiotem oznacza właśnie odległość.
Prawdopodobnie Twój dalmierz jest rozjechany odległościowo.
Jak to skorygować?
Ano musisz znać dokładną odległość do jednego z tych obiektów. Jeśli mierzona odległość zgadza się z rzeczywistą to wszystko w porządku, a jeśli nie to kręcąc drugą gałką na rurze spowodujesz,że odpowiedni hektometr będzie odpowiadał rzeczywistej odległości.
I to by było na tyle.
Podziel się wynikami nauki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie