Skocz do zawartości

Kolekcja trojaków Tadeusza Igera trafi do Muzeum Śląska Opolskiego


Rekomendowane odpowiedzi

Sąd zgodził się, aby największy zbiór trojaków w Polsce trafił do Muzeum Śląska Opolskiego.

Choć wyrok sądu zapadł pod koniec ubiegłego roku, to dopiero teraz muzeum ujawniło, że stało się właścicielem słynnej kolekcji.

- Sprawa trwała wiele lat, była dla nas bardzo trudna i dopiero mając w ręku prawomocny wyrok sądu możemy mówić, że tą niezwykłą kolekcję pokażemy u nas - mówi Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Historia przejęcia zbioru monet o wartości około miliona złotych zaczęła się wiosną 2010 roku. Wówczas w muzeum pojawiło się trzech elegancko ubranych panów. Przynieśli testament Tadeusza Igera, opolskiego kolekcjonera. Przyjęli go ustnie, a potem spisali u notariusza.

Iger - właściciel unikalnej kolekcji monet - postanowił przekazać ją muzeum, tuż przed swoją śmiercią.

Opolanin zgromadził największy zbiór trojaków w Polsce. Trojaki to monety o wartości 3 groszy, wprowadzone do obiegu przez króla Zygmunta Starego w XVI wieku, a używane w polskim systemie monetarnym aż do czasów porozbiorowych.

Przedstawiciele muzeum byli przekonani, że minie najwyżej rok i kolekcję będą mogli pokazać. Tymczasem o przejęcie zbioru nieoczekiwanie wystąpił urząd miasta. Miasto rościło sobie takie prawa, bo Iger nie pozostawił rodziny, czyli spadkobierców.

Czytaj Wojna o cenną kolekcję trojaków

Choć urzędnicy zarzekali się, że nie chcą kolekcji, a ich działania nakazuje prawo, to efektem tego prawnego sporu była długa sądowa batalia, a także bezskuteczne poszukiwania krewnych Igera.

- Po świętach chcemy się spotkać z wykonawcami testamentu i wtedy ustalimy szczegóły dotyczące przejęcia tego niezwykłego spadku - zapowiada dyrektor Zajączkowska.

W muzeum ma powstać gabinet numizmatyczny im. Tadeusz Igera, w którym będzie pokazywane jego kolekcja, a także inne cenne monety, jakie muzeum zbiera od wielu lat



Czytaj też:

Wojna o cenną kolekcję trojaków

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120115/REPORTAZ/378706437
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie