Skocz do zawartości

Sd.Kfz.251/3


michaelos

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Musisz uszczegółowić bo tu pojawia się częsty błąd: Nazwą Sd.Kfz. 251/3 do stycznia(?) 1943 roku, oznaczane były pojazdy mittlerer Schützenpanzerwagen (IG) czyli ciągniki dla dział 7,5 cm leichtes Infanteriegeschütz 18. Dopiero później Sdkfz 251/3 zaczął oznaczać mittlerer Funkpanzerwagen czyli pojazd z aparaturą radiową. Ogólnie rzecz biorąc pojazdy radiowe nie występowały w wersji B, jedynie C i D, więc niestety nie znajdziesz ich zdjęć. Wszystkie Sdkfz 251 ausf A i B z wielgachną anteną to Sd. Kfz. 251/6 mittlerer Kommandopanzerwagen, a zdjęć wnętrza tych trochę jest.
A jeżeli chodzi ci o ciągnik artyleryjski to nie widziałem w życiu zdjęć wnętrza, istnieją natomiast zdjęcia wnętrza do Sdkfz 251/4 czyli pojazd amunicyjny do działa holowanego przez Sdkfz 251/3.
Napisano

Chodzi mi o mittlerer Funkpanzerwagen. Doczytałem iż model 251/6 był często mylony z 251/3. Robię model 251/3 ausf.b z frontu wschodniego VI 1941- IV 1942 jako wóz łączności. Zdjęcia wnętrza są mi potrzebne po to by zweryfikować czy w tej wersji ławki były rozkładane ze skrzyniami pod nimi czy bez nich. Znalazłem takie oto zdjęcie i czy faktycznie tak wyglądała w środku wersja B?

Napisano
Toż ci piszę, że sdkfz 251/3 Funkpanzerwagen akurat w wersji (ausf) B nigdy nie istniał, nie było czegoś takiego!!! Pewnie budujesz model Zvezdy w 1/35 który w rzeczywistości przedstawia Sdkfz 251/6. sdkfz 251/3 Funkpanzerwagen był budowany w wersjach (ausf.) C i D.

Robię model 251/3 ausf.b z frontu wschodniego VI 1941- IV 1942 jako wóz łączności"

Do roku 1943 jedynym wozem łączności" (tzn który miał więcej sprzętu radiowego), był Sdkfz 251/6

Znalazłem takie oto zdjęcie i czy faktycznie tak wyglądała w środku wersja B?"


odp: i tak i nie, takie siedzenia na pewno miała wersja A są zdjęcia wersji B z normalnymi skrzynkowymi siedzeniami ale np w książce Militaria 224 poświęconej 251ce jest wyraźne zdjęcie ausf B z rozkładanymi siedzeniami tak samo na zdjęciu obok
Napisano

Dużo jest zdjęć Sd. Kfz. 251/6 mittlerer Kommandopanzerwagenz nadwoziem typu A np tu należący do Guderiana
-to że jest to wersja A poznać można po zamocowaniu przedniego KMu, brak tarczy którą montowali dopiero w wersji B
-że jest to sdkfz 251/6 widać bo ma dodatkowe radia
-co ważne ma też oparcia dla załogi znane z wersji C, D

Jak znajdę zdjęcie 251/6 mittlerer Kommandopanzerwagen ausf B bo o taki pojazd ci chodzi w zasadzie chodzi, to od razu zrzucę.

Napisano
Jest to niestety błąd, bo wg niemieckich dokumentów taka wersja nie mogła istnieć....

Jak pisałem do roku 1943 abela wersji" sdkfz 251, wyglądała tak: http://www.pietvanhees.nl/251/rest/d660-7-einhaltsverzeichnis.jpg (nie wklejam zdjęcia bo są na to chyba prawa autorskie właściciela naprawdę fajnej strony http://www.pietvanhees.nl/251/). Widać że w tym roku oznaczenie Sdkfz 251/3 nosił mittlerer Schützenpanzerwagen (IG) czyli ciągniki dla dział 7,5 cm leichtes Infanteriegeschütz 18. Dopiero dokumenty z lipca 1943: http://www.pietvanhees.nl/251/rest/d600a.jpg opisują Sdkfz 251/3 jako mittlerer Funkpanzerwagen. Po prostu zmieniono oznaczenia, na istniejący skrót /3 wprowadzono nowy pojazd o nieco innej funkcji niż wersja /6.

Dodatkowo Sdkfz 251 ausf B produkowano tylko od końca 1939 albo początku 1940 (zależy od źródła) do grudnia 1940.

Ramy czasowe są więc nieubłagane, ausf. B nie był już produkowana od 2 lat kiedy wprowadzono Sdkfz 251/3 jako pojazd radiowy, a szansa że przebudowywano stare wozy na nową wersję zupełnie inną od poprzednika jest raczej (moim zdaniem) mały.

Poza tym Sdkfz 251/6 nie był po prostu wozem łączności a specjalnym wozem dowodzenia dla niemieckich dowódców.

Strona na jaką się podajesz nie jest w moim odczuciu dobrym materiałem źródłowym, stronka jest stara. Korzystaj raczej z czegoś gdzie są oryginalne dokumenty lub widoczne są tabliczki znamionowe na pojazdach, książki lub bardziej wiarygodne strony.
Napisano

Patrząc na zdjęcie na stronie którą podesłałeś rzucają mi się w oczy dwa szczegóły: w środku same szeregowe" hełmy a dwa nieco uproszczona antena (późnego typu?). Przyszło mi do głowy że może jednak część wozów /6 przerabiano później do któregoś z z wariantów Sdkfz 251/3 (a było ich bodaj pięć i różniły się wyposażeniem radiowym). Kto wie.

A propo wnętrza to znalazłem kilka zdjęć Sdkfz 251/1 ausf. B i raczej wszystkie mają rozkładane ławki jak na pierwszym zdjęciu jakie pokazałeś. Wrzucam właśnie takie foto, po bokach kadłuba nie widać dodatkowych wizjerów więc to raczej wersja B. Natomiast wszystkie ausf. A miały składane ławki widać to na innych fotografiach z sesji z Guderianem w swym bojowym rumaku, na takiej ławce leży Enigma.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie