Skocz do zawartości

żeton OL


kakaru

Rekomendowane odpowiedzi

Trudno powiedzieć coś więcej. Poproszę o dokładne miejsce znalezienia blaszki (może być na arek_gosc@poczta.onet.pl) o ile będę mógł przejrzę księgi adresowe, może uda się ustalić wystawcę na podstawie inicjałów.
Pozdrawiam
AG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za przerzucenie wątki do innego działu. Miejsce znalezienia to miasteczko Jastrowie, dawne prusy wschodnie. 38km za piłą, 30 km przed szczecinkiem w stronę morza. Żeton wyciągnięty z psiego pola, mało interesujący :) ale jeśli ktoś by miał jakieś informacje. dziękuję i pozdrawiam Goar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrowie obecnie powiat złotowski, dawniej wałecki przynależny do Prus Zachodnich. Można było by szukać wystawcy wśród emisji dominialnych. W okolicy było sporo majątków jednak lokalizacja znaleziska w samym mieście obarcza takie poszukiwania sporym błędem. Jeśli uznamy, że blaszka jest miejscowego pochodzenia trzeba by ustalić listę pobliskich majątków (gut, rittergut, gutsbezirk, domaine) a następnie prześledzić zmiany własnościowe na przełomie lat 1890-1925 szukając właściciela o inicjałach OL. Robot dla regionalisty.
Oczywiście znalezienie go nie gwarantuje pewnego przyporządkowania blaszki. Podam jeden z możliwych majątków – Wilhelmshof – w 1894 jego właścicielem był Otto Loescher.
Pozdrawiam
AG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Goar jesteś wielki:) powiedz mi skąd TY bierzesz te informacje? jest jakiś dostęp do tego? może Ty mi pomożesz w pewnej sprawie. od 1812 roku do 1938 była w Jastrowiu fabryka cygar, prowadził ją niejaki H.E. Simon, Żyd. Wpadła mi w ręce pieczęć do laku z jego zakładu. Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na temat tej fabryki. Skoro TY dysponujesz takimi danymi, może pomógłbyś coś ustalić;) ogólnie też poszukuję jakiś informacji na temat Jastrowia, np. majątków itd tak jak piszesz... skąd takie info można dostać? w blibliotece krucho, jest jedna książka na temat jastrowia ale nikt jej nie ma... z 1890 roku..będę wdzięczny za jakie kolwiek dane ;) pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby identyfikować takie blaszki nie potrzebna jest wiedza tajemna. Wystarczą stare mapy, książki adresowe, trochę doświadczenia i czasu. Na pozostałe pytania odpowiedzi nie udzielę - nie moja działka.
Pozdrawiam
AG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie