Skocz do zawartości

moneta hiszpańska, srebro?


april_86

Rekomendowane odpowiedzi

witam, czy ktoś zna sie na hiszpańskich monetach? moneta jest zrobiona z dziwnego materiału - coś jak cyna albo ołów. Z tego co wiem hiszpanie nigdy nie robili monet z tych materiałów. Więc zostaje tylko srebro. Ale byłoby ono aż tak zniszczone? Jedyna hiszpańska moneta o średnicy ok. 30mm nie zrobiona z miedzi lub złota to 50 centavos Alfonsa XII wybita w Manili. Wizerunek głowy by się zgadzał
http://media.liveauctiongroup.net/i/8527/9852092_1.jpg?v=8CD27B59F03D3E0

czy srebro może być tak mocno zniszczone? Jak sprawdzić czy to na 100% srebro nie niszcząc monety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 100% nie jest to miedź - byłaby pokryta grubym zielonym nalotem lub ładną zieloną patyną. Znalazłem ją w Hiszpanii koło ruin XIX hacjendy. Srednica to ok 30mm. Około, bo jest dośc mocno powginana i zniekształcona.

Zbiory to jedno, a docieranie do prawdy to drugie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to włóż ją na 10-20 s do kwasku cytrynowego, i kontroluj proces wyciągając i sprawdzając co się dzieje ..... wyciągnołem już trochę monet i raczej to nie jest srebro ... brąz, miedź albo podobne , taka brązowa patyna raczej nie rośnie na srebrze ... ale oczywiście nie wiem wszystkiego... przy kontrolowanym procesie odsłonisz wzór ale nie można przesadzić bo ten wzór jest już tylko na tym nalocie najprawdopodobniej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że na pierwszym zdjęciu da się zauważyć przy brzegu monety wystającą hmm jak to nazwać...kryzę z perełkami" co by ją technologicznie datowało na minimum zaawansowany XIX wiek. Teraz trzeba się zastanowić czy robiono wtedy tak duże monety z takiego lichego srebra. Ja osobiście nie znam takich monet aczkolwiek nie jestem omnibusem. Z moich doświadczeń tak zaawansowaną korozję to przy próbie srebra około 200 by można zauważyć. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie