Skocz do zawartości

guzik z 7


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

mam pytanie co do tego guzika,na butonarium jest opis ze to regimentPotockiego,ale druga strona guz nie przypomina mi za bardzo zeby on byl polski.potwierdzi to ktos? bardziej myssle nad pruskim,zdjecie pochodzi z butonarium

Napisano
Niestety nie znamy miejsca znalezienia, które - przy tego typu guzikach - mogłoby stanowić kontekst z jakimś wydarzeniem historycznym... co czyniłoby ewentualną identyfikację, zdecydowanie bardziej prawdopodobną. W sytuacji zaś, gdy miejsce znalezienia nie jest znane... możemy tylko gdybać. Osobiście jestem skłonny sądzić, iż rzeczywiście jest to guzik polski z okresu IRP. Jednak niekoniecznie będzie to - wspomniany już - 7 Regiment. Dlaczego akurat Prusy... a nie np. Hanower???? Niemcy w XVIII stuleciu były nadal podzielone na ponad tysiąc różnych państewek: terytoria biskupstw i opactw, wolnych miast, poszczególne księstwa i hrabstwa oraz maleńkie majątki rycerskie miały szerokie autonomiczne prawa. Nie znam źródła informacji, iż to ''wojska pruskie guziki numerowane zaczęły używać dopiero w XIX w.'', skąd taka informacja, co autor rozumie, mówiąc o Prusach? Nie wiem. Potwierdzić zaś mogę, że XVIII-to wieczne guziki podobnej konstrukcji, znajdowane są w okolicach Szczecina(kilka znalezionych osobiście), a nawet na terenie dzisiejszych Niemiec. Żeby podjąć dyskusję o jakiejś wartości merytorycznej, warto byłoby ustalić, gdzie - poza Polską - w XVIII w., używano guzików numerowanych. Czy znalazł ktoś może guzik podobnej konstrukcji (z numerem)... na pobojowisku z okresu wojny siedmioletniej? Ważna jest informacja o jakimkolwiek guziku numerowanym, ''wyciągniętym'' z kontekstu, a właściwie z kontekstem, jakiegoś XVIII-to wiecznego wydarzenia.
Napisano
Musiałem 2 razy przeczytać, żeby zrozumieć. Na buttonarium znaczna część opisów jest błędna, jednak... pracują nad tym. Bądźmy dobrej myśli. Niewątpliwie przydałaby się informacja o miejscu znalezienia poszczególnych guzików, choćby powiat.
Napisano
Lepsze zdjęcia niezbędne.
Po tych stawiam na szwajcara z okresu wojen napoleońskich, ewentualnie jakiś nieregulaminowy polski z okresu KP(najpewniej lata 1830/31).
Napisano
Rewers kombinowany, co utrudnia identyfikację.
Tu podobny problem: http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=701813
I tu również proszę o podanie miejsca znalezienia, choćby dla dobra przyszłych ustaleń.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie