Skocz do zawartości

Polsko-białoruska ekspedycja do Kompleksu Riese


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Dnia 26 lipca 2012 roku rozpocznie się ekspedycja mająca na celu zbadanie poziomu promieniowania radioaktywnego na terenie całego kompleksu Riese w Górach Sowich.

Przeznaczenie największego projektu górniczo-budowlanego III Rzeszy nie jest jasne. Po wojnie nie udostępniono jakichkolwiek informacji co miało być celem budowli. Według przesłanek w wydrążonych przez więźniów filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen tunelach miano prowadzić badania nad bronią biologiczną, chemiczną lub bombą atomową. Na uwagę zasługuje fakt, że w okolicach pobliskiego Mieroszowa próbowano otrzymywać ciężką wodę, a w Kozienicach wydobywano uran. W 1943 roku w celu prowadzenia nieokreślonych badań sprowadzono 120 fizyków i chemików, którzy po przegranej przez Niemców wojnie zaginęli.
Na projekt Riese przyznano w 1944 roku 28 tysięcy ton stali i cementu, czyli więcej niż Niemcy przeznaczały rocznie na budowę schronów dla całej ludności. O rozmiarach sieci obiektów może świadczyć także 100 km rurociągów oraz obszar budowlany o wielkości 200 km2. Prace nie zostały jednak nigdy ukończone ze względu na upadek III Rzeszy. Dzięki raportom z danymi o ilości wykorzystanych materiałów budowlanych można oszacować, że znane podziemne kompleksy stanowią jedynie ok. 25% całości. W ostatnich dniach wojny tunele prowadzące do podziemnych pomieszczeń były wysadzane i kamuflowane. Mimo upływu ponad 60 lat penetracja wnętrz jest utrudniona lub w niektórych przypadków niemożliwa ze względu na zasypane przejścia i możliwość zaminowania podziemnych obszarów. Nadal nie wiadomo m. in. co stało się z konwojem kilkudziesięciu ciężarówek, które dwa dni przed kapitulacją wjechały do wnętrza Gór Sowich i nigdy stamtąd nie wyjechały. Nieznany jest także ładunek, który był przewożony. Po wojnie Wojsko Polskie i oddziały ZSRR zbadały wszystkie obiekty, które pozostały nadal dostępne. Prace te łączone są nie tylko z próbami poznania obcej technologii ale także poszukiwaniami słynnej bursztynowej komnaty, która do dnia dzisiejszego nie została odnaleziona.

Badania przeprowadzone pod koniec lipca tego roku mogą rzucić nowe światło na koncepcję budowy przez Niemców bomby atomowej w trakcie II Wojny Światowej. W projekcie wezmą udział m. in. członkowie zespołu BOINC@Poland. Nawiązano także współpracę z Sowiogórską Grupą Poszukiwawczą, która już miała okazję kooperować m. in. z telewizją Discovery Channel.

Na ostateczne wyniki i model rozkładu promieniowania trzeba będzie poczekać nawet do kilku miesięcy. Wszystkie rezultaty zostaną publicznie udostępnione i z początkiem nadchodzącego roku 2013 można oczekiwać artykułu prasowego taktującego o pomiarach wykonanych na terenie wojskowym należącym niegdyś do III Rzeszy - mówi Łukasz Świerczewski, lider ekspedycji.

http://www.racjonalista.pl/index.php?s=38&d=19&t=39566&PHPSESSID=r9ok1hnsdpmcj7s0e3sr6ddc11
Napisano
Nie rozumiem, co tu szuka białoruska ekspedycja. Niewiele trzeba, żeby to zweryfikować, jeżeli jest to grupa zagraniczna to zapewne nie tego szukają, o czym oficjalnie mówią. Teren zwłaszcza Osówki" jest czysty, a nawet tak wybrany, aby żadne naturalne promieniowanie nie zakłócało, ewentualnych badań, albo stanów awaryjnych. Ciekawszy jest Włodarz, Soboń. Jeżeli jest tam jakieś promieniowanie, to nie pochodzi od obecności metali rzadkich. Pytanie jest ciekawsze od odpowiedzi: czego szukają Białorusini, a może nie Białorusini i jakim sprzętem będą dysponować? Polski sprzęt z Polonu-Alfa" za kilkadziesiąt tysięcy zł., jest dostatecznie precyzyjny posiada archiwizację, w przypadku promieniowania nawet pokazuje jakie pierwiastki mogą emitować (zastosowanie dla celników).
A dokładnych pomiarów na jałowym terenie, nie da się zrobić w tydzień, musi być monitoring.
Prędzej stawiał bym, na badania sejsmiczne.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie