Skocz do zawartości

2 monety


wiolcia1659

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

witam.co to moze byc za moneta , jakiej narodowosci ona jest i w jakich latach była bita.jesli chodzi o drugą monete to niemam pewnosci czy to jest boratynka.te skrzydła mi nie pasują na boratynke.druga strona całkowicie nieczytelna.wymiary pierwszej wys-30 mm .druga monetka 12-13 mm.pozdrawiam

  • 2 weeks later...
Napisano
Kolego Rycho, bez żartów proszę. To, że dirham, to widać, bo arabski. Nie ita od VII do XI wieku", jeno do dnia dzisiejszego. Wiolcia, da się zidentyfikować Twoją monetę, myślę że do jutra.
Napisano
Jeszcze, jeśli moszna, wytłumaczę się z mej rzekomej złośliwości. Otóż, Kolego Rycho, wyobraź sobie, że jakąś europejską monetę identyfikujesz jednym zdaniem: o jeden grosz". To samo z dirhamem. Biło go kilkudziesięciu władców i tera trza zidentyfikować, kto wypuścił onego i kiedy i gdzie. Co nie będzie trudne, jeno dość pracochłonne.
Napisano
cyt.witam.1.co to moze byc za moneta ,2.jakiej narodowosci ona jest 3.i w jakich latach była bita.
odp.1.dirhem 2.arabski 3.moneta bita od VII do XI wieku.w skrócie.
wiem że są bite do dnia dzisiejszego,jednak chodzi tu o monetę ze zdjęcia.
więc ie wydaje mnie się"żeby była ona wybita np. w ubiegłym stuleciu,a właśnie w tych latach.(chociaż przedział ten jest dużo zawyżony)
więc jak mówisz era trza zidentyfikować, kto wypuścił onego i kiedy i gdzie"możesz się wykazać.
pozdrawiam
nara.
Napisano
Z całą pewnością, Twoja moneta została wybita w Kalifacie Abbasydzkim. Należy teraz zawężyć okres powstania, kierując się cechami kaligrafii. Oczywiście Umayyadzi odpadają, ze względu na ikonografię i charakterystyczną kaligrafię sznurkową". Abbasydzi zaś wzmiankowaną kaligrafię stosowali do czasów kalifa Muhammada Al Mu'tasima (833- 842 A.D.), ściślej mówiąc, już ostanie monety kalifa Abd Allaha Al- Ma'muna (813- 833 A.D.) noszą cechy nowego stylu, choćby te wybite w Marwie w 215 roku Hidżry, czy w Samarkandzie w 217 A.H. Szukać należy w okresie późniejszym, co też uczynię. Pozdrav.
Napisano
Swoje z całą pewnością" muszę odwołać.... to nie jest moneta abbasydzka, ale samanidzka, najprawdopodobniej (szacuję trafność identyfikacji na 90% pewności) wybita przez emira Nuha II ibn Nasra, panującego w latach 943- 954. Co do mennicy mam wątpliwości, albo Buchara, albo Asz- Szasz. Pozdrav.
Napisano
Napisz jeszcze, gdzie to znalazłaś, może będzie można dodać do tego dirhamka jakiś hipotetyczny kontekst historyczny, na przykład jakiś znaczny, średniowieczny szlak handlowy. Zawsze jestem wzruszony, gdy widzę dirhamy znalezione w Polsce, w czasach pierwszych Piastów, gdy arabscy kupcy przyjeżdżali tu po futra, bursztyn i niewolników. Przypomina mi się opis arabskojęzycznego Żyda z Kalifatu, Ibrahima ibn Jakuba, który pięknie przedstawił swoje wrażenia z wizyty w państwie Mieszka I, który dał żywe świadectwo tego, że już wtedy istnieliśmy jako Polacy, cokolwiek by to znaczyło.
  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie