Skocz do zawartości

sygnet z inskrypcją


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

posiadam srebrny sygnet z inskrypcją arabską?, turecką?, tatarską? inną? bez próby. Pochodzi z rejonu Zbaraża /koło Tarnopola/. Od spodu zacięcia promieniste od środka.
Czy to może być okres imperium Otomańskiego, hanatu krymskiego, co może znaczyć ta inskrypcja?.
pozdrowienia
cezar

Napisano
Inskrypcja wydaje się arabska. Ale Arabowie nie atakowali Zbaraża. Bywali tam głównie Tatarzy, a także Kozacy, Rosjanie, Austriacy i Turcy w 1675 r (Ibrahim Szyszman na czele). Skłaniałbym się zatem, że inskrypcja ma jakiś związek z Turkami. Wprawdzie w Turcji pismo jest chyba bardziej asze", ale Syria za miedzą (wygląd pisma by się zgadzał, zob. język serto i estrangelo), więc sygnet może zdobyczny od jakiegoś Araba albo też jakiś Arab się z Turkami zabłąkał ;) Tak sobie gdybam ;)
Napisano
Racja, nie sprawdziłem. Ale, jak by nie było, doszliśmy wszyscy do wniosku, że napis i tak jest arabski, co musi być prawdą skoro potwierdził to ktoś, kto zna te arabskie szlaczki. Pozostaje pytanie skąd sygnet się wziął w Zbarażu. Skoro od początków Zbaraża, gdzieś w XIII wieku, nie notowano najazdu Arabów. Ja obstaję przy wersji, że ma to związek z najazdem Turków w XVII w. Bliskość krajów arabskich zwiększa prawdopodobieństwo przebywania jakiegoś Araba w armii tureckiej, tudzież posiadania przez któregoś z Turków sygnetu z sąsiedztwa.
Oczywiście istnieje też możliwość, że któryś z mieszkańców/obrońców Zbaraża albo najeźdźca w postaci Tatara czy Kozaka był kiedyś w niewoli arabskiej/tureckiej, a następnie nawiał lub został wykupiony, wchodząc w międzyczasie w posiadanie sygnetu. Pierwsza wersja wydaje się jednak bardziej prawdopodobna.
Prościej by było jakby się okazało, iż kolega kolegi snake'a mylił się i pismo jest tureckie ;)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie