Skocz do zawartości

Sensacja archeologiczna w Białej. Unikatowe znalezisko sprzed 2,5 tysiąca lat


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Można współpracować z Archeologami :)



W Białej odkryto ślady osadnictwa z okresu tzw. kultury łużyckiej. To czas, z którego pochodzi m.in. słynna osada w Biskupinie.

Na fragmenty glinianych garnków, ozdób i miedziane druty archeolodzy natknęli się podczas prac wykopaliskowych przy markecie Biedronka w Białej (powiat prudnicki). Odnaleziono je na głębokości około 80 cm pod powierzchnią ziemi.

Archeolodzy prowadzą poszukiwania, a wkrótce na tym terenie zostanie ułożona kanalizacja.

- Fragmenty garnków to ślady życia plemion przedsłowiańskich na tych ziemiach, pochodzą z V p.n.e. - wyjaśnia Marcin Kornaś, archeolog z pracowni Akroterion w Oświęcimiu. - W niektórych kawałkach połyskuje mika, minerał celowo dodawany do gliny, żeby naczynia atrakcyjniej wyglądały. Niektóre są nawet malowane.


Archeolodzy pracujący w wykopanych kanałach na głębokości poniżej 1,6 metra odkrywają kolejne warstwy ziemi układające się jak warstwy tortu. Widoczne są w nich jaśniejące, pomarańczowe grudki ziemi.

- To polepa, czyli grudki wypalanej gliny, pochodzące z paleniska osadników - tłumaczy Kornaś. - W polepie odnajdujemy też ich ziarna zbóż.

Teren, gdzie teraz pracują archeolodzy, objęty jest programem Archeologiczne Zdjęcie Polski.

- To ogólnopolski program badawczo-konserwatorski, który wprowadzono jeszcze na początku lat 70. ubiegłego wieku - wyjaśnia Grzegorz Molenda, archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu. - Dzięki niemu wyznacza się stanowiska archeologiczne na terenie całego kraju.



http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110711/POWIAT11/61334104

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie