Skocz do zawartości

Stereotyp Niemca na polskiej scenie kabaretowej (związ. z II wojną światową)


natoosh

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

Potrzebuję Waszej pomocy. Piszę pracę licencjacką na temat stereotypu Niemca w kabarecie polskim, związanym z II wojną światową oraz stosunkami polsko-niemieckimi mającymi miejsce niegdyś, jak i obecnie, które to poruszane są w skeczach popularnych kabaretów polskich. Interesuje mnie Wasze zdanie na ten temat i byłabym wdzięczna za przeprowadzenie dyskusji.

1. Jak każdy z Was ustosunkowuje się do wydarzeń polsko-niemieckich, które miały miejsce w historii?
2. Jak myślicie, dlaczego nawiązuje się w kabaretach do historii i stosunków polsko-niemieckich (bitwa pod Grunwaldem, II wojna światowa)? Czy na tym także budowany jest stereotyp Niemca w Polsce? Czy jest on nadal żywy?
3. Jak wygląda okiem każdego z Was stereotyp Niemca obecnie, a jak wyglądał niegdyś?
4. Jak oceniacie stereotyp Niemca przedstawiany przez kabarety (Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Limo, Kabaret Rak itd.)? Czy jest on przerysowany, a może słuszny? Dlaczego?
5. Czy żarty o Niemcach i stosunkach polsko-niemieckich mają jakieś szczególne znaczenie społeczne? Czy posiadają pewne znaczenie narodowe i dlaczego?
6. Czy Polacy chętnie śmieją się z żartów o tym charakterze? Dlaczego?
7. Czy w tego typu żartach wszystko jest dozwolone czy Waszym zdaniem istnieje pewna granica dobrego smaku"?
8. Jak myślicie, czym jest tworzenie skeczy na temat Niemców i stosunków polsko –niemieckich oraz czym są reakcje publiczności? Próbą pogodzenia się z tym, co się wydarzyło pomiędzy Polską a Niemcami, oswojeniem z historią, zwykłą złośliwością, komizmem „zaczepnym”, normą; a może jeszcze czymś innym? Czy ma w sobie jakiś konkretny cel? Proszę uzasadnić.
9. Czy wśród Polaków istnieje wspólnota śmiechu"? Czym się objawia, jaki ma zasięg, i czy pojęcie to można odnieść do dowcipów antyniemieckich?
10. Czy waszym zdaniem istnieje polski kult przeszłości"? Jak się przejawia i jak zahacza on o polską scenę kabaretową?
11. Czy kwestia stereotypu Niemca w Polsce jest pewnego rodzaju fenomenem? Dlaczego?

Pytania są pomocnicze, każdy może rozpowiedzieć się dowolnie na ten temat i podkreślić swe spostrzeżenia. Jednocześnie proszę, jeśli ktoś z Was posiada jakieś materiały na ten temat, skecze, karykatury, dowcipy słowne i ilustrowane na temat Niemców, to proszę się nimi ze mną podzielić, będę bardzo wdzięczna ;) oto mój mail: natoosh@op.pl. Po wyrażeniu swego zdania proszę o podanie swej płci i wieku.

Mam nadzieję, iż uzyskam od Was, forumowiczów odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania, które oczywiście możecie rozwijać, jeśli uznacie pewne wątki za ważniejsze. Chciałabym się między innymi dowiedzieć, czy stereotyp Niemca w Polsce jest związany tylko z II wojną światową czy także innymi wydarzeniami? Czy jest to zjawisko ważne kulturowo i społecznie w naszym kraju? Czym się przejawia, i czy Polacy ulegli tzw. kultowi przeszłości, rozpamiętując minione wydarzenia wciąż i wciąż przy każdej możliwej okazji? (także poprzez skecze kabaretowe).
Zachęcam do odpowiedzi na moje pytania, a także podzielenie się ze mną własnymi materiałami związanymi z tematem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie