YoQuieroFumar Napisano 5 Kwiecień 2010 Autor Napisano 5 Kwiecień 2010 Witam, w książeczce militaria nr. 273 Is vol. 1" znajduję się rysunek czołgu Is-2 nazwanego A. Newski", jednak poza nim nie natrafiłem na żadne zdjęcia z okresu czy inne informacje na jego temat, a materiały gromadzę już naprawdę bardzo długo i sprawdzałem chyba we wszystkich znanych mi zakątkach neta, stąd też pytanie czy ktoś wie coś więcej w tym temacie? Chociaż jedno zdjęcie na potwierdzenie, że czołg ten rzeczywiście istniał. Według monografii pojazd należał do 95 Samodzielnego Pułku Czołgów Ciężkich Gwardii" i w marcu 1945 roku działał w Gdańsku. Jeżeli coś przeoczyłem szukając na forum to z góry przepraszam.Mam jeszcze jedną prośbę/pytanie, czy dysponuje ktoś zdjęciami/planami/schematami/rysunkami technicznymi itp. przedziału silnikowego tego czołgu i na czym polegała modernizacja silnika W-2 stosowanego w t-34 na W-2-Is montowanego w Is-2?Za wszelkie informacje z góry dziękuje.Pozdrawiam.
Stoner1972 Napisano 9 Kwiecień 2010 Napisano 9 Kwiecień 2010 Na wstępie muszę zaznaczyć, że nie posiadam monografii wydawnictwa „Militaria” nr 273 „IS vol 1” tak więc trudno mi odnieść się do informacji publikowanych w tym wydawnictwie. Dodam tylko, że znany jest mi czołg o nazwie własnej „Aleksandr Newskij” niestety nie typu IS-2 ale KW-85. Czołgi niby podobne - ale jednak całkiem innych typów. KW-85 to najprościej ujmując KW-1 z wieżą i armatą D-5T kal. 85 mm stosowaną później w czołgach IS pierwszych serii, znanych jako IS-1 lub IS-85. Zamieszczam link http://bronetehnika.narod.ru/kv85/kv85.html rosyjskojęzycznej strony o czołgu KW-85 gdzie są m.in. rysunki i zdjęcia KW-85 „Aleksandr Newskij” (zdjęcia niestety tylko modelu – jedno z nich zamieszczam obok). Czołg ten faktycznie istniał i służył w czasie wojny. Mogę tylko dodać, że takie nazwy własne stosowane były sporadycznie na czołgach radzieckich. Jeżeli już były używane to malowano je głównie na czołgach ciężkich. Nie wykluczam więc istnienia również czołgu IS-2 o takiej nazwie gdyż postać Aleksandra Newskiego to dość „popularny temat” wśród rosyjskich „militariów”. Zamieszczam również link http://bronetehnika.narod.ru/kv85/kv85_3.gif z rysunkiem czołgu KW-85, który można porównać do IS-2 np. ze strony http://army.lv/image_descr.php?id=22008&s=631&pid=546. Podaję również linki gdzie można obejrzeć m.in. rysunki wspomnianych wyżej czołgów (KW-1, KW-85, IS-1, IS-2) w tym wnętrza przedziału silnikowego.http://army.lv/ru/kv-1/risunki/631/370#infohttp://army.lv/ru/is-1/risunki/631/545#infohttp://army.lv/ru/is-2/risunki/631/546#infoNa stronach tych możesz również poszukać w fotografiach (Фотографии), czy schematach (Схемы) omawianych czołgów - może znajdziesz jeszcze coś ciekawego dotyczącego tematu który poruszyłeś. Co do silnika W-2 pewnym nieporozumieniem jest twierdzenie, że stosowany w IS-2 silnik W-2-IS wywodził się ze stosowanego w T-34 silnika W-2-34. Oba typy należały do dużej rodziny silników typu W-2 wywodzących się jeszcze z czołgów typu BT-7M. Np. również czołgi typu KW posiadały tego typu silniki oznaczone W-2-K. Były to chłodzone płynem, dieslowskie, 4-suwowe, widlaste, 12-cylindrowe jednostki napędowe o właściwie identycznych parametrach (średnica cylindrów 150 mm, skok tłoka 180-186 mm, pojemność 38 880 cm3), różniące się nieco np. stopniem sprężania, mocą maksymalną (od 500 KM do 620 KM), max. momentem obrotowym czy wymiarami bloku silnika. Nie zagłębiając się jednak w dość zawiły temat, rodzina silników W-2 stosowana w czołgach KW, T-34 czy IS to jednostki napędowe w sensie technicznym niewiele różniące się od siebie, mające wspólnego przodka opracowanego dla czołgów BT-7M.
YoQuieroFumar Napisano 11 Kwiecień 2010 Autor Napisano 11 Kwiecień 2010 Witam, dzięki za odpowiedź, co do linków, które podałeś to są mi oczywiście znane, jednak poza obrazkiem z Is vol. 1":http://i858.photobucket.com/albums/ab143/YoQuieroFumar/Topbmp.jpg nadal nie mam dowodów na jego istnienie. Dodam jeszcze, że poza wymienioną książką posiłkuje się również kilkoma rosyjskimi monografiami i chyba wszystkim na temat Isa co udało mi się znaleźć w necie. Co do silnika, to można chyba powiedzieć, że wizualnie obie jednostki nie różniły się?Pytanie trochę z modelarskiego punktu widzenia.Pozdrawiam.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.