Skocz do zawartości

Wirtualna podróż w czasie do przedwojennej i powojennej Warszawy


Rekomendowane odpowiedzi

Google Earth udostępnia zdjęcia Warszawy, a także Gdańska i Wrocławia oraz ponad 30 innych miast europejskich z pierwszej połowy ubiegłego wieku.

Firma Google wzbogaciła dzisiaj program Google Earth o zestaw historycznych zdjęć lotniczych obrazujących ponad 30 europejskich miast w czasie II Wojny Światowej. Archiwalne obrazy można teraz łatwo porównać ze współczesnymi widokami miast, zyskując unikalne spojrzenie na wydarzenia z przeszłości i zmiany na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Zdjęcia większości miast wykonano w 1943 r. Wyjątkowy zestaw przygotowano dla Warszawy - udostępniono jednocześnie zdjęcia z 1935 i 1945 roku, dzięki czemu można łatwo porównać miasto sprzed wojny i skalę zniszczeń po jej zakończeniu. Archiwalne fotografie stolicy Polski z połowy lat 30 są obecnie najstarszymi zdjęciami dostępnymi w Google Earth.

Porównanie obrazów Warszawy z lat 1935 i 1945 a także zdjęć współczesnych jest szczególnie uderzające, miasto należało bowiem do najbardziej dotkniętych przez wojnę - blisko 90% stolicy było kompletnie zniszczone.

Jest to genialne narzędzie, dzięki któremu każdy będzie mógł porównać jak wyglądała Warszawa wtedy i dziś. Dzięki temu możemy obserwować skomplikowane procesy, jakie zachodziły w całej Europie oraz zdać sobie sprawę jak długą drogę przebyliśmy od tamtych chwil. W mojej opinii narzędzia takie jak Google Earth powinny być wykorzystywane podczas lekcji w szkołach podstawowych i średnich by jeszcze bardziej zaciekawić uczniów historią." - powiedział Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Internauci na całym świecie będą mogli dotknąć" historii Warszawy również poprzez obrazy takich miejsc jak teren, na którym znajdowało się Getto Warszawskie i jego wstrząsający obraz zaraz po zakończeniu działań wojennych.

Materiał zdjęciowy przygotowany przez Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne udostępnił Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Zdjęcia z 1935 roku wykonało przedwojenne przedsiębiorstwo Fotolot", które funkcjonowało w ramach Wydziału Aerofotogrametryczego Polskich Linii Lotniczych LOT. Zdjęcia powojenne zostały wykonane w czerwcu 1945 roku przez lotnictwo radzieckie w celu oszacowania obszarów i skali zniszczeń.

Dzięki Google Earth można zobaczyć również historyczne panoramy innych metropolii europejskich z pierwszej połowy ubiegłego wieku. Archiwalną dokumentację zdjęciową udostępniono dla ponad 30 europejskich miast, w tym Gdańska i Wrocławia oraz miedzy innymi: Berlina, Bolonii, Florencji, Lionu, Rzymu, Wenecji i wielu innych, po których również można podróżować wstecz aż do 1943 roku.

Zdjęcia lotnicze europejskich dostarczyła The GeoInformation Group, a zostały one oryginalnie wykonane przez Royal Air Force (RAF) i United States Air Force (USAF) w czasie II Wojny Światowej oraz zebrane z archiwów prywatnych
i publicznych. Wykonywane przez siły powietrzne pojedyncze fotografie były następnie ręcznie składane w całościowy obraz, służący rozpoznaniu topograficznemu, jak i ocenie skali zniszczeń. Wiele oryginalnych zdjęć
z tamtego czasu zostało zniszczonych i te właśnie mozaiki stanowią unikalny materiał historyczny dokumentujący miasta europejskie z tamtego czasu.

Aby obejrzeć historyczne zdjęcia w Google Earth, należy kliknąć w ikonę obrazującą zegar umieszczoną z lewej strony górnego menu aplikacji. Pojawia się wówczas suwak czasu, za pomocą którego można przesuwać się w przeszłość.

Firma Google rozpoczęła dodawanie archiwalnych materiałów zdjęciowych do programu Google Earth w lutym 2009 udostępniając historyczne fotografie obejmujące 50 milionów kilometrów kwadratowych. Zdjęcia Warszawy z 1935 roku są obecnie najstarszym archiwalnym materiałem w Google Earth.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie