Skocz do zawartości

Polscy superżołnierze. Lepsi niż GROM!


arci

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykanie mają Rambo, a Brytyjczycy Jamesa Bonda. Zaś Polacy mają prawdziwych bohaterów.

Był poranek 28 grudnia 1941 roku, gdy patrol niemieckiej żandarmerii we wsi Wszeliwy na granicy Generalnego Gubernatorstwa zatrzymał podejrzanie zachowujących się czterech Polaków. Łamaną niemczyzną wyjaśniali, że są robotnikami wracającymi do domów. Żandarmi zabrali obotników" – popełniając największy, a zarazem ostatni błąd w życiu.

Niemcy wprowadzają aresztowanych do budynku swojego posterunku. Ledwie kilkanaście sekund później wszyscy żandarmi nie żyją. Polacy wyciągnęli ukrytą broń i zastrzelili zaskoczonych przeciwników.

Żandarmi mieli pecha. Trafili bowiem na właśnie zrzuconych cichociemnych – najlepiej wyszkolonych żołnierzy polskiego wojska, potrafiących zabijać gołymi rękami i posługiwać się każdym rodzajem broni. http://www.pardon.pl/artykul/9711/polscy_superzolnierze_lepsi_niz_grom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W tekście autorstwa Pawła Rybickiego wkradło się kilka błędów:

1. Autor pisze: Z samochodu wyskoczyło bowiem czterech uzbrojonych ludzi, którzy ostrzeliwując się zaczęli otwierać bramę.

To błąd: Bowiem pierwsza grupa atakujących więzienie, którą dowodził bezpośrednio Piwnik nie ostrzeliwała się. Jedynie Jerzy Wojnowski Motor" zastrzelił jednego ze strażników.

2. Wraz z Alfredem Paczkowskim Wanią aresztowany został tylko jeden cichociemny, a nie dwóch. Tym cichociemnym był Mieczysław Eckhardt Bocian.

3. Z więzienia w Pińsku nie wyprowadzono trzech cichociemnych, a jednego - Alfreda Paczkowskiego Wanię". Piotr Downar Azor" i Marian Czarnecki Ryś" nie byli skoczkami.

4. Autor podaje: Gdy samochód odjechał pod więzienie podjechały dwie ciężarówki , do których spokojnie wsiedli pozostali uwolnieni ludzie.

Kolejny błąd: Pod więzienie podjechała jedna ciężarówka. Dopiero po kilku kilometrach drogi pojawiła się druga. Natomiast oprócz trzech Wachlarzowców inni uwolnieni nie wsiedli do ciężarówki bo ich zwolnienie było jedynie przypadkowym wynikiem akcji.

5. Jan Piwnik po przeniesieniu z Kielecczyzny na Nowogródczyznę nie organizował oddziału partyzanckiego od początku, ale przejął dowództwo nad VII batalionem 77 pp AK.

6. Maciej Kalenkiewicz nie opracował planu powstania powszechnego, a jedynie plan operacji Ostra Brama" - czyli zdobycia Wilna.

7. Przed książką Szatsznajdera, na temat cichociemnych w Polsce ukazało się kilkadziesiąt publikacji m.in.: Chlebowskiego, Tucholskiego, Bystrzyckiego i wielu innych autorów, w tym tak jak Bystrzycki - cichociemnych. Zatem mimo, że książka Szatsznajdera jest wielce interesująca, nie ona pierwsza rozsławiła imię cichociemnych.

Tekst Rybickiego zawiera jeszcze kilka drobniejszych błędów, ale powyższe są najbardziej rażące.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie