Skocz do zawartości

Gdynia: Działa do zwiedzania


greg66

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli fascynują cię militaria i historia Trójmiasta, odwiedź odnowione stanowiska artyleryjskie w Redłowie. Podczas sobotniego pikniku przewodnicy oprowadzać będą po bateriach armat oraz odtworzonych transzejach.


- Praktycznie cała Kępa Redłowska to tysiące ton betonu i stali - mówi Ryszard Balczak, do niedawna przewodniczący rady dzielnicy w Gdyni Redłowie. - Kiedy w roku 1963 Bateria Artylerii Stałej została zredukowana, działa niszczały. Od paru lat Towarzystwo Fortyfikacyjne Reduta" i Forum Eksploracyjne, zajęły się ich odnawianiem.

W minionym roku rada dzielnicy zgłosiła się do konkursu prezydenta miasta Gdyni i otrzymała 25 tys. zł, które przeznaczyła m.in. na uprzątnięcie tego terenu i doprowadzenie go do stanu używalności.

powiększ zdjęcie mat. prasowe
- Teraz postanowiliśmy go pokazać - dodaje Ryszard Balczak. - Na oficjalne otwarcie, w czwartek o godz. 12., zaprosiliśmy ponad 100 gości. Będą historyczne mundury, fanfary i wystrzał, ale nie z dział, bo mają zbyt duży kaliber. Bractwo kurkowe przyjedzie z mniejszymi armatami. W sumie, to będzie więcej dymu niż huku, bo w rezerwacie nie wolno strzelać.

Mieszkańcy Gdyni będą zwiedzać baterie w najbliższą sobotę od godz. 10 do 13. Ze względu na fakt, że stanowiska znajdują się na terenie rezerwatu, zwiedzanie odbywać się będzie w zorganizowanych grupach liczących do 25 osób.

Zapisy już trwają. Chętni mogą zgłaszać się telefonicznie do 17 czerwca w godz. 8.00 - 10.00 pod numerem tel. (058) 66 88 343 (Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków). Czas zwiedzania to około 90 minut. Grupy będą wyruszały z Polanki Redłowskiej co pół godziny.

- Oczywiście jeśli w trakcie imprezy pojawią się chętni, to także będą mogli zobaczyć redłowskie baterie. Warto. To jeden z niewielu obiektów militarnych, który powstał po wojnie. Naprawdę warto zobaczyć, jak w latach 40. i 50. przygotowywano się do agresji i ile pieniędzy w to włożono - przekonuje Ryszard Balczak.

Organizatorami imprezy są Rada Dzielnicy Redłowo, Urząd Miasta Gdyni, Marynarka Wojenna, Stowarzyszenie Reduta oraz gdyńscy harcerze.

11 Bateria Artylerii w Gdyni Redłowie

Bateria w Redłowie zbudowana została na przełomie lat 40. i 50. XX w. do obrony portu wojennego w Gdyni przed atakami od strony morza. Organizatorem i dowódcą baterii w jej początkach był kmdr Zbigniew Przybyszewski, bohater kampanii wrześniowej, później ofiara represji stalinowskich.

Bateria składała się z czterech żelbetowych stanowisk dla dział kalibru 130 mm. Oprócz stanowisk artylerii, zbudowano kilka schronów i wieżę obserwacyjną, (które znajdują się na terenie wojskowym). Jest ona nie lada atrakcją zwłaszcza dla miłośników historii i fortyfikacji, gdyż większość armat z kilku innych analogicznych baterii została usunięta lub zniszczona.

Do baterii można dotrzeć z Polanki Redłowskiej oznakowanym szlakiem (kolorem brązowym). Nie wszystkie udostępnione są do zwiedzania. Część z nich znajduje się na terenie jednostki wojskowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
dwa dni temu byłem na kepie redłowskiej i znalazłem płytę kamienną z wizerunkiem chyba gapy" w miejscu gdzie gapa trzyma wieniec sa jakiej napisy na tej plycie były ustawione dwa znicze wiec ktos tam przychodzi
czy ktos wie co to jest?
płyta ta znajduje sie blisko jakies 150m od pętli autobusowej na kepie w strone orłowa
zdjecie mam tego miejsca ale niestety nie moge zapodac na forum a w pliku 120kb nic nie widac na nim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie