Skocz do zawartości

operacja Sonnenwende


waldek1970

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!
Interesują mnie wszelkie informacje dotyczące działań wojennych w rejonie wsi Kłęby (Klemmen), Żalęcino (Sallentin), Kolin (Kollin), Wójcin (Weitendorf). Chodzi mi o okres operacji Sonnenwende, ale szczególnie kilkanaście dni wcześniej, kiedy były wyzwalane Kłęby (09.02.45) i co się w nich działo później, w czasie tej operacji.
Drugie pytanie dotyczące epizodu:
18 lutego rozegrał się jeden z najkrwawszych epizodów operacji - unicestwienie kompanii Capelle 28. Dywizji Grenadierów Pancernych SS "Wallonien z XXXIX Korpusu Pancernego SS.

Po uzyskaniu sukcesu i obsadzeniu w okolicach Kolina taktycznie dogodnych pozycji, wzmocniona kompania w sile 170 ludzi stała się celem radzieckiego kontrataku(...).
Między świtem, a godziną piętnastą zostali wycięci w pień."
oraz
Całość niemieckich jednostek przechodzi do natarcia dopiero 16 lutego. Pancerniacy z XXXIX korpusu przebywają 10 kilometrów poprzez dolinę Małej Iny i dochodzą do linii Bralęcin (Brallenthin) - Dolice (Dölitz). Z kolei nad jeziorem Miedwie trwają zażarte walki z radzieckimi gwardzistami. Nie przynoszą one rozstrzygnięcia. Na tym odcinku frontu Żukowa walczy 2. armia pancerna gwardii generała Siemiona Bogdanowa.

O zaciętości walk najlepiej świadczy relacja niemieckiego świadka:
- Siedziałem w jednym z naszych stanowisk karabinu maszynowego i nie uroniłem żadnego szczegółu. Niemieccy czołgiści posiadali jeszcze swój wspaniały styl walki.
Oszczędnie obchodzili się z ludźmi i sprzętem, świetnie współgrali w walce jako zespół. Jednak Rosjanie posiadali ogromną ilość armat p-panc. Wiele z naszych czołgów zapłonęło jak choinki zanim zdołały osiągnąć leżące naprzeciw zalesione wzgórze."

Czy owe zalesione wzgórze" to Lipia Góra (Linden Berg) położona pomiędzy Kłębami i Kolinem? Wspomniane bagna, obecnie wyschnięte leżą na południe od niej, ale sądząc po istniejących rowach melioracyjnych mogły być również od zachodu.
Będę wdzięczny za jakieś informacje na ten temat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie