Skocz do zawartości

Westerplatte: muzeum losów nie tylko polskich


greg66

Rekomendowane odpowiedzi

Obok Polaków także Rosjanie i Niemcy mają zostać uhonorowani w powstającym w Gdańsku Muzeum II wojny światowej. Część ekspozycji niemal na pewno wzbudzi kontrowersje wśród zachodnich partnerów Polski.

hoć nie znamy jeszcze daty powstania Muzeum II wojny światowej, znamy już zarys tego, co w nim zobaczymy. Według ustaleń Rzeczpospolitej", która dotarła do założeń projektu muzeum przygotowanego przez Pawła Machcewicza i Piotra M. Majewskiego, historyków i doradców premiera, wynika, że losy wojenne Polski i Polaków nie będą jedynym tematem muzeum.

Oprócz sytuacji Polski w czasie II wojny światowej, przedstawione mają też zostać doświadczenia innych narodów, w tym Rosjan i Niemców. Autorzy tłumaczą, że nie chcą, by muzeum było kolejnym miejscem upamiętniającym jedynie polskie ofiary wojny i żołnierzy.

W zarysie projektu autorzy jasno przedstawili swój pomysł na gdańską placówkę: Nie zamierzamy tworzyć muzeum martyrologii narodu polskiego ani muzeum chwały oręża polskiego, lecz placówkę o przekazie uniwersalnym, w której wydarzenia rozgrywające się w Polsce stanowiłyby jedynie część szerszego obrazu" - cytuje opracowanie Rzeczpospolita".

Emocje zapewne wzbudzi pomysł, by skrótowo przedstawić wydarzenia związane z Holocaustem i powstaniem warszawskim.

Według założeń Pawła Machcewicza i Piotra Majewskiego muzeum powinno skupić się bowiem na europejskim teatrze działań wojennych", co oznacza, ze wydarzenia z walk na Dalekim Wschodzie czy w Afryce Północnej również mają zostać przedstawione w skondensowanej formie.

Tak samo ma zostać przedstawiona geneza faszyzmu i narodowego socjalizmu oraz konsekwencje, jakie ze sobą przyniósł wybuch wojny tj. przymusowe migracje czy podział Europy.

Z proponowanego programu wynika, że wystawa w muzeum nie będzie omijać tematów trudnych z punktu widzenia współczesnej polskiej polityki zagranicznej, czyli np. współpracy ZSRR i nazistowskich Niemiec. Można się spodziewać, że będzie to najbardziej kontrowersyjny element muzeum, budzący sprzeciwy niektórych zachodnioeuropejskich polityków" – zastrzegają autorzy na łamach Rz".

Paweł Machcewicz i Piotr Majewski liczą na to, że wystawa, w której wojna zostanie ukazana przez pryzmat żołnierzy, jeńców i cywilów, będzie bardziej uniwersalna i zrozumiała dla odbiorców, bez względu na ich przynależność kulturową i narodowościową.

Data otwarcia muzeum nie jest jeszcze znana. Wiadomo natomiast, że wmurowanie kamienia węgielnego nastąpi w przyszłym roku.

Link:http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/news.php?id_news=30217
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie