Skocz do zawartości

Święto 56pp w Krotoszynie


Rekomendowane odpowiedzi

W dniach 30-31 sierpnia 2008 w Krotoszynie odbyły się uroczystości Święta 56 pułku piechoty wielkopolskiej.
Organizatorem było Muzeum Regionalne w Krotoszynie a współorganizatorami Urząd Miejski w Krotoszynie, Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „Historica”, Krotoszyński Ośrodek Kultury, Centrum Sportu i Rekreacji w Krotoszynie, Hufiec ZHP w Krotoszynie, Krotoszyńskie Towarzystwo Kulturalne Bractwo Rycerskie Poczet Wierzbięty z Krotoszyna.
W czasie obchodów odbyły się:
- apel poległych na cmentarzu w kwaterze żołnierzy 56pp i złożenie kwiatów pod pomnikami
- wystawa sprzętu i wyposażenia (ckm z biedką, rkm, granatnik, działko p-panc. Bofors, działko p-lot. Bofors, Fiat 508 Łazik, 4 motocykle „Sokół” itp.
- przemarsz ulicami Krotoszyna z terenu dawnych koszar na uroczystą, polową Mszą Św. na schodach ratusza (historyczne miejsce takich uroczystości w latach 30-tych)
- obiad żołnierski (jak w regulaminie żołnierze i oficerowie jedli z tego samego kotła i przy jednym stole)
- inscenizacja walk toczonych przez 56 pułk piechoty w obronie Krotoszyna 1 września 1939 roku.

W inscenizacji wzięło udział około 80 osób z Wielkopolski należących do WSH”Historica”, SGRH”3 Bastion Grolman”, GR”Salamandra” oraz niezrzeszonych.

Inscenizacja rozpoczęła się od podejścia na pozycje drużyny piechoty wzmocnionej ckm na biedce wz.33. Żołnierze drużyny zajęli się umacnianiem pozycji obronnych, których centralną część stanowił schron ziemno-drewniany dla ckm. Obsługa ckm zajęła wysunięte stanowisku na rozwidleniu dróg. Do pracujących żołnierzy podjechał na „łaziku” d-ca pułku przeprowadzając inspekcję umocnień polowych. Po wykonaniu robót żołnierze zajęli pozycje obronne. Na zwiad wyruszył patrol cyklistów Obrony Narodowej. Po kilku minutach za lasem dało się słyszeć strzały a po krótkiej chwili patrol wrócił z jeńcem oraz zdobytym samochodem niemieckim. Na liniach polskich zapanowała radość. Jeńca i ON odesłano do sztabu. Od strony lasu pojawił się rozpoznawczy samochód pancerny kfz13 ostrożnie poruszający się drogą. Na skrzyżowaniu został powitany ogniem i granatami przez obsługę ckm. Po krótkiej walce samochód wycofał się. Obsługa ckm została wycofana na główną linię obrony do schronu ziemno-drewnianego. W samą porę bo w tym momencie na ich pozycję spadł grad pocisków artyleryjskich. Z lasu wyłoniła się tyraliera piechoty niemieckiej. Na otwartym polu zostaje powitana gęstym ogniem z polskich linii obronnych. Padają zbici i ranni. Wkraczają sanitariusze a Niemcy pośpiesznie się wycofują. Polacy świadomi tego że musi nastąpić silniejszy atak wzmacniają obronę poprzez ściągnięcie działka p-panc. i 2 drużyny, która zajmuje pozycje dla oskrzydlenia następnego ataku nieprzyjaciela. Następuje silny ostrzał artyleryjski w okolicach głównej linii obronnej. Niemcy atakują wszystkimi dostępnymi siłami wraz z samochodem pancernym. Kiedy celnym strzałem zostaje unieruchomiony kfz13 polska piechota podrywa się do ataku na bagnety. Nieprzyjaciel tego nie wytrzymuje i wycofuje się pozostawiając zabitych, rannych i jeńców. Po krótkim pościgu Polacy wracają na linie obronne. Podjeżdża łącznik na motocyklu, który dostarcza rozkaz wycofania się z Krotoszyna wraz z całą Armią „Poznań”. Żołnierze opuszczają pozycje pod osłoną Obrony Narodowej, która stanowi straż tylną. Po opuszczeniu pozycji przez WP ostrożnie z lasu wyłania się patrol niemiecki. Po zameldowaniu o braku sił polskich pozycje są zajmowane przez żołnierzy niemieckich, którzy po chwili ruszają dalej za wycofującym się Wojskiem Polskim.

Pozdrawiam
DR
WSHHistorica"


Zdjęcia z imprezy na stronach:
http://wshhistorica.org.pl/
http://www.krotoszyn.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3041

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie