Skocz do zawartości

Sanok-rekonstrukcja


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam kolegów rekonstruktorów, wiadomo coś o rekonstrukcji, która ma się odbyć w Sanoku gdzieś pod koniec czerwca? Pozdrawiam, Marik
Napisano
Największa w dziejach wojna na lądzie zaczęła się w Sanoku – Barbarossa powraca!
(14-06-2008 )


SANOK. W Sanoku znów ożyje historia. 22 czerwca na czołgowisku w Olchowcach – podobnie jak w ubiegłym roku – padną strzały i wysadzony zostanie rosyjski bunkier. Inscenizacja historycznych walk na „Linii Mołotowa” rozpocznie się o godz. 14.00.

Ubiegłoroczna aranżacja walk na ”Linii Mołotowa” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Mimo brzydkiej pogody i stosunkowo późnego rozreklamowania przyciągnęła przeszło 6 tys. widzów. Duża publiczność zachęciła miłośników militariów do ponownej rekonstrukcji wydarzeń z 1941 roku.

- Sądzimy, że organizowana przez nas akcja zwiększa atrakcyjność turystyczną regionu i pozwoli mieszkańcom zapoznać się z historią własnej okolicy – stwierdza Robert Bańkosz, współorganizator z ramienia Urzędu Miasta Sanoka.
REKLAMA


Rzeczywiście mało kto wie, że najważniejsza w dziejach wojna lądowa zaczęła się od wystrzałów artyleryjskich na sanockich błoniach. Dokładnie 67 lat temu, niemieckie wojska rozpoczęły realizację słynnego planu „Barbarossa” – ataku na ZSRR.
- Niemcy rozpoczęli atak na pas sowieckich umocnień granicznych, czyli Linię Mołotowa. Pomimo zaciętej walki, Rosjanie zostali zmuszeni do ucieczki. Bunkry, które się nie poddały, wysadzono w powietrze. – przedstawia namiastkę historycznych wydarzeń z początku II wojny światowej Robert Bańkosz.

Militarne cacka
Organizatorzy widowiska z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „San” robią wszystko, by aranżacja autentycznej bitwy w jak największym stopniu odzwierciedliła wydarzenia z przed kilkudziesięciu lat. W tym celu planują ściągnąć na sanocką bitwę jedynego w naszym kraju, będącego „na chodzie” czołgu niemieckiego z początkowej fazy wojny – PzKpfw II.
To militarne „cacko” jest rarytasem na skalę europejską. Pojawią się także zabytkowe niemieckie transportery opancerzone SdKfz 251, historyczna sowiecka i niemiecka artyleria i broń strzelecka. Zapewnione zostaną profesjonalne efekty pirotechniczne. Walkę zakończy wysadzanie – wybudowanego specjalnie na tę okazję – radzieckiego bunkra. Planowany jest także „nalot” samolotu.

Widzowie po walce będą mogli przejechać się zabytkowymi pojazdami (motocykle i samochody), z uczestnikami bitwy zrobić pamiątkowe zdjęcia, a nawet przymierzyć elementy historycznego umundurowania walczących stron.

Moda na żywą historię
Do tej pory, na Podkarpaciu rekonstrukcje wydarzeń odbywały się w Stępinie pod Strzyżowem, Przemyślu i w Rzeszowie. Organizatorzy sanockiego widowiska już dzisiaj zapowiadają, że impreza będzie miała charakter cykliczny.
- Tego typu inscenizacje pozwalają ożywić miejscową historię. Warto przyjść, by zobaczyć wydarzenia sprzed lat na własne oczy – zachęca Robert Bańkosz
– Ta wojna jest o tyle lepsza, że można ją przerwać i pójść na obiad – żartuje.


Organizatorami rekonstrukcji historycznej „Zdobywanie Linii Mołotowa 1941” są Urząd Miasta w Sanoku, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „San”, Regionalna Izba Gospodarcza w Sanoku oraz Starostwo Powiatowe w Sanoku.
Inicjatywę wspiera również Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych. Sanoccy kombatanci służą także radą i pomocą przy odtwarzaniu scenerii pola bitewnego. Akcję wspiera również szereg sponsorów z Sanoka i okolicy.

P.S.
Do militarnych rekonstrukcji pozostał niespełna miesiąc. Chcielibyśmy już dziś zachęcić wszystkich do jej udziału. Nie codzień przecież mamy okazję stać się świadkami prawdziwej bitwy. Dla zainteresowanych przedstawiamy program czerwcowej imprezy.

Więcej o Linii Mołotowa oraz galeria zdjęć na stronie www.liniamolotowa.pl .


A.Jarosz

Piknik rekreacyjno-rodzinny Rekonstrukcja Historyczna „Zdobywanie Linii Mołotowa 1941” w Sanoku dniu 22 czerwca 2008 roku
godz. 14.00 – powitanie gości przez Burmistrza Miasta, prezentacja grup uczestniczących w inscenizacji, - wprowadzenie w tło historyczne
godz. 14.15 – rozpoczęcie inscenizacji.
godz. 15.15 – zakończenie inscenizacji,
godz. 15.20 – prezentacja zabytkowego sprzętu mundurów, przejazdy zabytkowymi pojazdami. Pokazy Paint-ballu itp.
godz. 18.00 – zakończenie imprezy

zrodlo: esanok.pl

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie