Skocz do zawartości

wykopki w obozie dla byłych więźniarek


Rekomendowane odpowiedzi

Szwecja/ Prace archeologiczne w dawnym ośrodku dla byłych więźniarek obozów

12.5.Sztokholm (PAP) - W Goeteborgu, na terenie byłego ośrodka kwarantanny dla więźniarek uwolnionych z niemieckich obozów koncentracyjnych, prowadzone są badania archeologiczne.

Poinformował o tym w poniedziałek miejscowy dziennik Goeteborgs-Posten".

Wykopaliska prowadzone są w części miasta o nazwie Skatas, będącej dziś zielonym, rekreacyjnym obszarem. Wiosną 1945 roku powstał tam otoczony drutami kolczastymi oraz pilnowany przez policjantów z psami ośrodek kwarantanny. Znalazło się w nim 500 kobiet - Polek i Holenderek przywiezionych z Niemiec. Umieszczono je w 20 drewnianych domkach, w których wcześniej stacjonowali norwescy policjanci - uciekinierzy z okupowanej Norwegii.

Ostre reguły panujące w ośrodku miały zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób przywiezionych z hitlerowskich obozów przez ich niedawne więźniarki. Wśród kobiet mógł w każdej chwili wybuchnąć tyfus, wiele z nich było też chorych na gruźlicę. Warunki
kwarantanny szokowały i działały przygnębiająco na niedawne więźniarki. Obok naturalnych wypadków śmierci zdarzały się wśród nich i samobójstwa.

Poszukiwania na terenie byłego ośrodka prowadzą pracownicy Instytutu Archeologii i Kultury Antycznej Uniwersytetu w Goeteborgu. Jak wyjaśniła kierująca badaniami dr Maria Persson, z archiwów wiemy, ile przebywało w ośrodku kobiet i kim były. Natomiast nic nam nie wiadomo o warunkach, w jakich tu żyły."

Dlatego przekopując teren, archeologowie chcą znaleźć materialne ślady niosące informacje na ten temat. Znaleziska zostaną następnie pokazane na specjalnej wystawie - pisze Goeteborgs-Posten".

W ostatnich tygodniach drugiej wojny światowej szwedzki Czerwony Krzyż ewakuował do Szwecji kilka tysięcy więźniarek z hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Akcję kontynuowano też po zakończeniu wojny. W sumie do Szwecji trafiło około 25 tysięcy
byłych więźniów: kobiet, dzieci i mężczyzn. Wśród nich było około 14 tysięcy polskich obywateli, z których większość powróciła do Polski w ramach repatriacji w 1946 roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie