Skocz do zawartości

Do dziennikarza Odkrywcy pana Fila


Zorian

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Czy poniższy artykuł był autoryzowany, czy jest nadal zgodny z prawdą?
''Świątynia na Ludzkich szczątkach'' [''Odkrywca'' nr1(25) 01.2001]
Pierwszą pogańską świątynię na terenach polskich pochodzącą prawdopodobnie z połowy XI wieku, czyli już z czasów chrześcijańskich, odkopali archeolodzy w okolicach Bełchatowa. Budowla o średnicy ok. 10 metrów powstała na niewielkim pagórku. Zbudowano ją z drewnianych pali wbitych w rów wypełniony ludzkimi szczątkami. Ten fakt świadczy najdobitniej o pogańskim charakterze świątyni.
W pobliżu znajduje się około 40 stanowisk ciałopalnych ze szczątkami szkieletów. Byli to prawdopodobnie jeńcy lub drużyna wojów ~ uważa archeolog Błażej Muzlowf który wspólnie z ekipą dokonał odkrycia.
Świątynia została zbudowana w centralnej części cmentarzyska. Jej wiek oceniono na podstawie zachowanych słupów konstrukcyjnych, a także naczyń oraz nożyka i koralika znajdujących się w kilku grobach. Na precyzyjne badania, dokładnie określające wiek znaleziska trzeba będzie jeszcze poczekać. Obecnie prowadzone są ekspertyzy z użyciem izotopu węgla C14...''
Pogańska świątynia to ewenement na skalę krajową, podobna znajduje się najbliżej pod Nowogrodem w Rosji. ''
Bowiem pewien archeolog napisał do mnie...
''...odnośnie tej świątyni k. Szczercowa(Bełchatowa) to byłem na sesji gdzie B. Muzolf przedstawiał wstępne wyniki. Dziennikarze znowu coś napieprzyli. Świątynia otoczona jest grobami ciałopalnymi a nie stanowiskami. Stanowisko to cały zespół w tym przypadku świątynia i cmentarzysko. Poza tym stała nie na kościach tylko otoczona kośćmi" czyli grobami. Opracowywanie wyników badań podobno już dobiega końca i niedługo mają być opublikowane.''
Prosiłbym o odpowiedź, czy może jakieś sprostowanie...
Zorian
Napisano
totalna bzdura. Jak poganskie to nie chrzescijanskie. A poza tym sanktuariow (obiektow sakralnych) na ziemiach polksich jest sporo - z epok wczesniejszych rowniez. Metoda C14 nie do konca sie sprawdza dla okresu wczesnego sredniowiecza. Ktos cos uslyszal, ale nie zrozumial. Daj sobie spokoj z tym tekstem.
jotka
Napisano
Małe nieporozumienie:-) archolog ów nie kwestionuje tego, że to była świątynia pogańska, kwestionuje opis ofiary zakładzinowej z ludzi pod słupy nośne świątyni, może dla tego, że jest on jak zauważyłem sympatykiem pogaństwa.
Chodzi tutaj o wiarygodność pisma ''Odkrywca'' czy Fila, on jeszcze pisze?
Notka Fila była opatrzona rys. Błażeja Muzlofa więc chyba z nim rozmawiał i przytoczył to co mu ów B. Muzlof powiedzał, ale dzięki za odpowiedź.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie