Skocz do zawartości

pociski od 7,62x54 mosin


Szefo

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Mam pytanie, w kilku znalezinych łuskach były w środku na samym dnie pociski, przerdzewiały, proch wypłukało i zapadły się do środka. Jedne są żelazne, krótkie ok 2,8cm z głębokim na 3-4mm otworem z tyłu w kształcie leja, natomiast te drugie mają ok 3,6cm i są chyba powlekane mosiądzem lub czymś podobnym z rdzeniem ołowianym lub żelaznym albo całe sa z metalu kolorowego bo widać po korozji i po kolorze, z tyłu mają tylko małe okrągłe wgłębienie na ok 1mm, z czego wynika ta różnica tj różne zastosowanie pocików czy różni producenci wykonywali różne pociski i tylko w tym tkwi różnica, lub może jakieś inne powody?
Napisano
Rozumiem ze mowimy o amunicji wojennej. Czyli produkcji radzieckiej.
Nabój Mosina, (tak jak i Mausera) mial wiele roznych rodzajów pocisków. Obecnie produkuje sie:
- pocisk zwykly lekki - 9,65g z rdzeniem stalowym
- pocisk zwykly ciezki - 12g z rdzeniem olowianym
- pocisk przeciwpancerno-zapalajacy B32 z rdzeniem stalowym i masie 10g
- pocisk przeciwpancerno-zapalajacy ciezki BS 40 z rdzeniem wolframowym o masie 12,11g
- pocisk smugowy T46 9,65g
- pocisk przeciwpancerno-smugowo-zapalajacy BZT z rdzeniem stalowym o masie 9,2g
-pocisk zapalajaco-wskaznikowy ZP o masie 10,36g

Z tego co opisujesz ten o dlugosci 28mm odpowiada pociskowi zwyklemu lekkiemu natomiast reszta to moga byc pociski ppz lub smugacze.
Napisano
Po pierwsze nie sądzę, aby proch został wypłukany i pociski się zpadły. Raczej ktoś rozscalił naboje, wysypał proch i włożył pociski spowrotem.

Z czego zaś wynikały róznice w wyglądzie, wymiarach i budowie pocisków:

- rozwój technologiczny - zmieniano kształt i budowę pocisków w celu ich poprawy - np. kształtu balistycznego. Zmany wymagały też na skutek zmian samej broni - np wprowdzenie maszynowej, czy lotniczej

- zapotrzebowanie na pociski specjalistyczne - zapalajace itp, wymienione powyżej, różne typy były używane w innych celach. Najtańsze i najpopularniejsze są jednak pociski zwykłe.

-ograniczenia wynikajace z masowej produkcji - starano się robic więcej i taniej, niektóre materiały były deficytowe - upraszczano więc konstrukcję, stosowano materiały zastępcze.

Pociski były projektowane, następnie wykonywane wg dokumentacji. Mogło być tak, że dane pociski robiła tylko jedna fabryka, ale nie miało to większego znaczenia.
Wszystkie pociski danego typu musiały być identyczne niezależnie od producenta.
Napisano
znalazłem w Studziankach, bicia to 44 rok, producenta nie pamiętam , bo wyrzuciłem bo strasznie były pordzewwiałe, nawet niektóre na wylot, tylko te czubki były zachowane w praktycznie idealnym stanie, sprawdzę jeszcze w koszu czy nie poszły do ssypu to coś więcej wtedy dopiszę, jeśli oczywiście przetrwały.
Napisano
wolff, te bicia to:
60 39
60 44
T 36
46 ?
18x? 43
to ostatnie jest szczególnie ciekawe bo producent to pewnie 188 o ile dobrze pamiętam, tyle że tam produkowali po 45 roku, a u mnie rok jest bardzo wyraźny i to na pewno 43
pzdr
Szefo

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie