Skocz do zawartości

poniemieckie bunkry w okolicach krakowa


miłosz39

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
OGRODZIENIEC
widziałem betonowe fundamenty i ślady okopów ale bunkrów nie. Ale w sieci pisza o tym,

Idąc dalej szlakiem oddalamy się od
cmentarzyska zbliżając do ostańca o nazwie Suchy Połeć. Znajdują się tutaj pojedyncze schrony i bunkry bojowe niemieckiej linii umocnień z 1945r."
Napisano
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?t=395

Linia obronna (na terenie Jury zwana OKH STELUNG B1) dodatkowo chroniona była rowem przeciwczołgowym (tzw. PANZERGRABEN) . Najwięcej znanych mi tego typu obiektów znajduje się na polach między Żarkami a Jaworznikiem i Górze Zborów choć z tego co się orientuję STELLUNG B1 rozciągał się od Częstochowy przez Mstów , Przymiłowice , Żarki , Kotowice , Podlesice , Ogrodzieniec łącząc się z B2 , której zadaniem była bezpośrednia obrona Śląska i Zagłębia .Z ubolewaniem stwierdzam , że liczba bunkrów transzei maleje . Potężne bunkry budowane w pośpiechu bez fundamentów zapadają się , są zasypywane i zaśmiecane przez miejscową ludność .
Napisano
Pod tymi adresami znalazłem coś o umocnieniach i schronach w Krakowie i okolicy: http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=5831

http://149.156.142.12/fortykrakow/aktualnosci/aktualnosci.htm

Na terenie Muzeum Lotnictwa jest też schron, a na terenie dawnego lotniska też są pozostałości różnych obiektów (schronów-rowów plot. betonowych ?). Idąc od zbiegu ulic Okulickiego, Stelli Sawickiego i Wiślickiej lewą stroną ul.Stelli Sawickiego widać jakiś schron obsypany ziemią, na nim rosną już drzewa (nie zaglądałem do niego).
Pozdrowienia LeszekS

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie