Skocz do zawartości

ciekawe odkrycie w Słupsku


storczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Kompleks drewnianych basenów - taka była najprawdopodobniej funkcja konstrukcji odkrytych podczas budowy centrum handlowego przy ul. Tuwima w Słupsku.

Drewniane konstrukcje - w pierwszej chwili określone jako fundamenty odkryli w ubiegłym tygodniu robotnicy budujący centrum handlowe Galeria Słupsk. Przypuszczano, że mogły być to pozostałości po budynkach gospodarczych funkcjonującego w pobliżu szpitala św. Jerzego, albo przydrożnej karczmy na szlaku handlowym do Szczecina.

Archeolodzy mają już pełną wiedzę na temat odkrycia. - Były to drewniane baseny z przełomu XVIII i XIX wieku. Była w nich gromadzona woda doprowadzona prymitywnym wodociągiem z zewnątrz - mówi Jacek Borkowski, archeolog badający odkrycie.

Baseny służyły albo celom gospodarczym, albo przeciwpożarowym. - Pożary wybuchały tutaj dosyć często. Policja budowlana dbała więc o to, by je minimalizować - stwierdza Borkowski.

Trzecia teoria na temat funkcji basenów dotyczy ich funkcji produkcji tkanin. Być może moczono w nich len, z którego później wytwarzano płótno.
Napisano
21 kwietnia 2007 - 6:00
Wódz nie lubił Słupska
Wczoraj minęło 118 lat od urodzin Adolfa Hitlera. Ślady uwielbienia do tej postaci można do dziś znaleźć w regionie słupskim.


Adolf Hitler (Archiwum)

Wśród mieszkańców przedwojennego Słupska NSDAP miała bardzo duże poparcie. Partia ta działała tu od 1923 roku. Już w roku 1927 członkowie SA ze Słupska maszerowali na zjeździe partyjnym w Norymberdze.

W wyborach na prezydenta Rzeszy w 1932 r. Adolf Hitler otrzymał w Słupsku 51,2 procent głosów, a w powiecie słupskim aż 58,4 procent. Było to najwyższe poparcie w Rzeszy. W 1930 r. sformowano w Słupsku oddział SS. Wiosną 1931 roku w wyborach na stanowisko wiceburmistrza Słupska zwyciężył kandydat NSDAP.

Poparcie dla nazizmu dawni mieszkańcy regionu słupskiego wyrażali także w inny sposób. Najczęstsze było nadawanie imienia wodza najbardziej reprezentacyjnym ulicom miast. Adolf Hitler Strasse to dzisiejsza ulica Wojska Polskiego w Słupsku i ulica Marynarki Polskiej w Ustce.
reklama

- Po pochodzie pierwszomajowym w 1933 roku w Ustce i w Duninowie zasadzono Dęby Hitlera" - mówi Marcin Barnowski, miłośnik historii ziemi słupskiej. - Oba stoją jeszcze do dziś. Ten w Duninowie znajduje się koło starej szkoły. Ten w Ustce rośnie przy kościele Najświętszego Zbawiciela w centrum miasta.

Najmniej przykładów hołdów oddawanych Hitlerowi było we wsiach powiatu słupskiego. Wynikało to jednak z tego, że w miejscowościach nie było najczęściej żadnych ulic i placów, którym można by nadać jakieś imię. - Tylko w Potęgowe koło wiaduktu kolejowego był Adolf Hitler Platz - mówi Tomasz Urbaniak, znawca historii powiatu słupskiego. - Teraz to miejsce zostało zabudowane.

Adolf Hitler został także honorowym obywatelem miasta Stolp - przedwojennego Słupska. Jednak współcześni historycy twierdzą, że wódz miał powody, żeby tego miasta nie lubić.

- Wiosną 1932 roku, w czasie kampanii wyborczej Hitler wylądował na lotnisku w Słupsku w czasie przelotu z Berlina do Królewca. W czasie powitania jeden ze zgromadzonych na lotnisku mężczyzn pokazał mu na swojej szyi znak podrzynanego gardła - wyjaśnia Barnowski. - Niemieccy historycy tak twierdzą, że ten gest tak rozeźlił Hitlera, iż do końca życia czuł awersję do Słupska.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie