Skocz do zawartości

myśle że was to zainteresuje


talgo

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
do ściągnięcia z rapida POLECAM

Aleksander i Stefan Sękowscy - Chemia dla kolekcjonera amatora

Celem tej książki jest niesienie pomocy młodym kolekcjonerom w zakresie konserwacji, przede wszystkim eksponatów metalowych, drewnianych i z papieru. Często mogą to być nawet przedmioty o sporej wartości:
historycznej,
zabytkowej,
użytkowej.

Wróg naszej cywilizacji - korozja, oraz różne, mówiąc popularnie, robaki, grzyby i drobnoustroje zbierają, niestety, obfite żniwo w zbiorach kolekcjonerów amatorów. Ale nie tylko te czynniki są odpowiedzialne za zniszczenie poszczególnych eksponatów, a nawet całych kolekcji. Bardzo często winę ponosi przede wszystkim sam kolekcjoner amator poprzez swoją ignorancję. Zastosowanie bowiem złych środków czy też nieodpowiedniej techniki w trosce o zabezpieczenie eksponatu nie tylko nie przywróci mu dawnego wyglądu i świetności, ale często może doprowadzić do po-wstania nieodwracalnych zmian albo jego całkowitego zniszczenia. Jednocześnie zbytnia beztroska bywa też szkodliwa. Oto nie zabezpieczony w porę eksponat, umieszczony ponadto w nieodpowiednich warunkach, szybko pada ofiarą korozji czy pleśni. Celem wszelkich zabiegów konserwatorskich powinno być zatrzymanie procesów niszczących przez usunięcie ich przyczyn, przywrócenie - o ile to jest możliwe:
pierwotnego wyglądu, jednak w granicach rozsądku, bez wprowadzania nieodwracalnych zmian, i - co bardzo ważnemożliwie najtrwalsze zabezpieczenie przed dalszą destrukcją.

http://rapidshare.com/files/25804793/Chemia_dla_kolekcjonera_S.Sekowski_PL_.pdf

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie