Skocz do zawartości

Rzymek - prośba o ID i wycenę


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
szukałem po necie i nigdzie nie znalazłem takiego rzymka to może byc ciekawe znalezisko ,bardzo dobra jakość a przedewszystkim precyzja bicia i metrycy.warto poszukać jeszcze .
Napisano
szukałem po necie i nigdzie nie znalazłem takiego rzymka ..."


Widocznie słabo szukałeś ;-)
http://www.wildwinds.com/coins/ric/trajan/RIC_0237.1.jpg
Napisano
Moim zdaniem nie do końca sie zgadza. porównajcje te drobne szczegóły jak np. odległość popiersia od na pisów, na obu monetach:D.
Wygląda to tak jak by pierwszy stępel był zastąpiony innym, może był już uszkodzony, te same wzornictwo ale inne proporcje?? Chyba że moneta się sama rozciągneła. pozdrawiam.
Napisano
Wy tak na serio, czy jaja sobie robicie?
Przecież zarówno stemple, jak i samo wybicie monety to reczna robota. To nie maszynowa produkcja z XXI w., gdzie wszystko jest jednakowe z dokładnością do setnych mm.
Napisano
cześćElnio oczywiście masz całkowitą racje. Ale nie był bym sobą gdybym się nie doczepił szczegołów. Nie chce mi się robić nowej fotki porównawczej na której na pewno można się zabawić w znajdź 10 różnic na obrazkach" . osobiście nie wierze w przypadki i nadal twierdze że moneta przedstawiona przez Krywańa iTwoja Elniu nie jest tą samą. Częso porónuje ponety rzymskie i wiem że wystarczy kilka różnic by monety zakwalifikować do innej odmiany. Jeśli Cię to nie przekonało to trudno bo ja widze np. na jednej monecie koleś ma ze 30 lat a na drugiej z 47 choć nie wiem czy tak długo się wtedy żyło. inna róznica to napis TRAIANO-TRAIAN JO. Jak dla mnie oczywista sprawa:P
Napisano
ja teżmam fajne monety jak chcesz za 500:P. A takna poważnie to Krywiń bierz jak dają 500 $ drogą nie chodzi:P pozdr.
Napisano
Do max23: Elnio ma rację. Moneta wybita różnymi stemplami (a trzeba ich było trochę do wybicia każdej serii) ale należącymi do jednego typu. Wskazujesz różnice drugorzędne. Jak napisał Elnio nie było możliwośći maszynowego i mechanicznego kopiowania stempli. Każdy różni się nieco, nawet jeżeli wykonany był ta samą ręką, a nie zawsze tak było. To jest jeden typ. Dla jasności opis:
awers. Popiersie Trajana w wieńcu laurowym w pr.
IMP TRAIANO AVG GER DAC PM TRP
rewers: Westa siedzi w lewo, trzyma Palladium i berło.
COS V PP SPQR OPTIMO PRINC, w odcinku VESTA

Lit: RIC II, 108;
może jakieś różnice mogłyby być według Stracka,(nr 163) ale jego klasyfikacja awersów jest zbyt drobiazgowa.
Przy okazji TRAIANO-TRAIAN JO Ja nie widzę nażadnej z tych monet inskrypcji TRAIAN JO. Chyba źle rozczytałeś literę N.

Pozdrawiam

Kuprlli

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie