Skocz do zawartości

Szwedzka góra


Szczur

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

el0

Znam miejsce zwane Szwedzką górą", niedaleko Kowalewa pomorskiego, woj. Toruńskie. Byłem tam z gościem który bardzo dobrze zna okoliczne tereny, jakiś historyk czy cuś ;), mówi że tam była prawdopodobnie forteca szwedzka? (Bardziej na północ jest dużo osad słowiańskich, jedna z XI (11 ;) wieku. Jest to jakby krater, tylko z boku jest wyjazd, serpentyna", zaznaczony na mapie na >> jasno-żółto <<, po prawej i lewej stronie stok jest wyższy (na mapie kolor >> Czerwony <<, mapa niedokładna, ale stoki są bardzo strome, kolor >> różowy <<<, całość obrośnięta trawą, stok trochę łagodniejszy ale także wysoki i stromy na >> ciemno zielono <<, natomiast tam gdzie prowadzi wyjazd serpentyna" stok niski >> jasnozielono <<, lecz w jego dole jezioro. Jezioro małe, wyspa jest dalej, las sosnowy. Poniżej góry pola uprawne, i gospodarstwo. Po szczycie stoku jest wydeptana ścieżka, szerokość grani do 1,5 m. Wybrałem się tam z wykrywaczem 17 sierpnia, (byłem w tedy na wakacjach) znajdywałem kapsle po piwie, po puszkach, dużo śmieci, ale też 2x 20 gr terazniejsze, i 10 pfennigów terazniejszcze ale z 1950 r. troche tylko pochodziłem tam. ciepło było bardzo.
Ktoś ma jakieś informacje o tym obiekcie? Ktoś może tam szukał? proszę o wszelkie info itp itd ;)


pzdrw

Napisano
Witam, spotkalem podobny opis pod adresem http://www.taraka.most.org.pl/truso/zgorzale.html
Strona troche nie na temat :) ale opis miejsca podobny
Pozdrawiam
Karol
Napisano
Pod Łęczycą też jest Szwedzka Góra i z tego, co syszałem, to tam było grodzisko. Być może Szwedzi tam siedzieli później, ale nic o tym nie wiem. Jest to stanowisko archeologiczne, więc omijam je z daleka. A te monetki, to po turystach.
Pozdrawiam
Napisano
Bardzo dziękuję za odpowiedzi! :), na jednym ze szczytów stoku" był dół 1mx1m głęboki z 50 cm, ktoś chciał chyba sprawdzić czy był tam mur, hehe, niedaleko jest też jezioro gdzie niemcą zerwało się coś gdy przewchodzili po lodzie, w tym roku już nie zdążyłem tam pojechać. Gośc opowiadał mi że ludzie wyciągali z tamtąd dużo rzeczy, niektórym palce pourywało ;).

PZDRW
Napisano
Witam!
>do Szczur<
Mam pytanie co do tej góry, bo w Kowalewie Pom. w sumie było mi dane mieszkac pare lat(fajne miasteczko)i dosc dobrze znam okolice, czy ta gora to znajduje sie przy jezioru Oszczywilk(Ostrzywilk) na trasie kolejowej(zamknietej:( niedaleko stacji Chełmoniec lub z drugiej strony wioski Borek niedaleko trasy na Golub-Dobrzyń?
Co do samego Kowalewa to sa tam ruiny zamku Krzyżackiego znajdujace sie na wzniesienu zwanym Zamkową Górą na szczycie na miejscu baszty zamku wysokiego znajduje sie wieża ciśnień. Jest to cekawe miejsce, nie miałem co prawda nigdy okazji tam wpasc z piszczałka:(, jest tam kapselkowe pole ale od prawie średniowiecza;DDD. a teraz to z 3miasta troche daleko :(.
Pozdrawiam i życze sukcesów :)
Napisano
Byłem tam na wakacjach, jezioro jest małe, to już chyba poza granicami Kowalewa, na południe z 3 km, a zamek krzyżacki, są ruiny widziałem troche bo w nocy jechałem,

2. Poniżej zamku krzyżackiego było drugie jezioro, dochodziło pod same mury zamku, teraz jest osuszone, i tam właśnie niemcy zgubi to wyposażenie amunicje itp. .. Jest tam też jakaś baszta.

pzdrw
Napisano
Hmm Oszczywilk brzmi coś znajomo, ale to nie te okolice.
Pzdr
Napisano

W samym Kowalewie to były własciwie dwa połączone jeziora, ta aszta" przy brzegu(byłego) jeziora to gdanisko, podpora mostu zwodzonego z zamku. Jezioro Oszczywilk jest faktycznie małe jak pamietam kiedys posiadało wysepkę, dawno nie byłem, mocno zarosnięte. Nie jest co prawda na pd. ale na pdwsch. dołączam mapke z 1815roku a na południe od Kowalewa to brak jakiegokolwiek jeziora.
Kurcze moja rodzina tam mieszkała około 100lat i nigdy od nikogo nie słyszałem by Niemcy cos zgubili w tym bagienku co zostalo po osuszeniu jeziora(????)
Ogólnie jest to chyba ciekawy teren, odbyły sie tam dosc spora bitwa 5 października 1716r. między konfederatami regimentarza Gniazdowskiego a wojskami saskimi AugustaII, i to własnie jest moje podejrzenie co do pochodzenia tej góry.

  • 1 month later...
Napisano
el0o

Opowiadał mi taki historyk że tam niemcy stracili transport cały, bo coś sie zerwało, może pod lód wpadli :P
i że tam potem chodzili ludzie, dzieci, i znajdowali amunicję, urywało palce ;), teras tam jest sucho, albo niedaleko Krzyżacy pobudowali takie małe kościółki, jeden widziałem rozwalony, same ściany, krzaki, może by cos było pszy nich, dużo grodzisk, osad tam jest.

PZDRW
Napisano
Szanowny kolego Szczuże, to co opisujesz (wyrysowałeś) to drugie grodzisko w Prusach na szlaku z Mazowsza przez Golub. Najstarsze warstwy osadnicze to VIII w. Numer stanowiska AZP 17. Poniżej załączam plan wykopów przeprowadzonych przez arch. abyś wiedział gdzie nie kopać (wykopy na planie oznaczono prostokątami) http://www.s34621q.republika.pl/wykopy.jpg . Najbardziej obiecująca warstwa zalega od około 1,5 m do 2 m. Niestety jak na większości grodzisk nie spodziewaj się wiele. Badania prowadzono w latach 1926; 1947-48; 1975; 1989; 1991, 1992 ( w tym roku podczas wykopalisk odkopano moją złamaną łopatę, figuruje w rejestrze inwentarza) http://www.s34621q.republika.pl/znajdy.jpg . Jako że jest to stanowisko arch. polecam daleko posuniętą ostrożność. Tym bardziej że nie można tam liczyć na jakieś cenne fanty. Ale polecam ci okolice grodziska pod wykrywacz , a szczególnie jeziorko w którym podczas nurkowania wyłowiłem trochę całej ceramiki, no i co nieco tam jej zostało. Postaraj się też znaleźć w okolicy cmentarzysko bo takiego tam nie znaleźliśmy, a i arch. się nie udało. Mogą być ciekawe fanty w grobach bo grodzisko leżało przy ważnym szlaku handlowym. Grodzisko z przerwami funkcjonowało do końca XII w (datowanie na podstawie ceramiki i warstw osadniczych). Dwie warstwy spalenizny, przerwy osadnicze na początku X i przełom XI/XII w. Prawdopodobnie spowodowane ekspansją Chrobrego na Prusy podczas jego wspierania akcji misyjnych i I krucjaty Chrystiana z Ziemi Dobrzyńskiej.
Napisano
Jeszcze jedno stanowisko określone jest jako grodzisko Napole. Co do gór Szwecki to dookoła Torunia jest ich sporo, były to potoczne nazwy zwiazane z najazdem Szweckim i sporo ich dotrwało do dzisiejszych czasów.
Napisano
el0

TMN (TN?) Jeśli by to nie było kłopotem, to mógłbyś zaskanować jeszcze ras znajdy.jpg" bo tam tekst trochu urwany, a tom mapke troche większe powiększenie jak by się dało :)

Red alf >> Dzięki za mapy, masz może jeszcze topograficzne okolic?

PZDRW
Napisano
Przesyłam całość, niestety nie chcę mi się zabardzo powiększać tych stron, po to zajmuje mi sporo czasu ze skanowaniem, no i obrazki dłużej wchodzą.
Zamieszczam jednak komplet aby uzmysłowić chętnym pokopac sobie takie miejsca, ze są one dokładnie opisane i zbadane. Z dokumentacji tej i jej podobnych wynika dokładnie gdzie należało by prowadziuć poszukiwania , gdzie nie i czego się spodziewać. Takie publikacje są ogólno dostępne, i będą bo pracownicy naukowi muszą publikować swoje prace naukowe. Dlatego polecam takie opracowania, aby nie kopać stanowisk i tego co było juz wykopane. Moim zdaniem same grodziska, są mało atrakcyjne, ale zachęcam do nurkowania na wprost wiazdu, pod stromym zboczem. No i te cmentarzysko, które jednak niedawno jak doczytałem odkryto.

http://www.s34621q.republika.pl/a.jpg
http://www.s34621q.republika.pl/b.jpg
http://www.s34621q.republika.pl/c.jpg
http://www.s34621q.republika.pl/d.jpg
http://www.s34621q.republika.pl/e.jpg
http://www.s34621q.republika.pl/f.jpg
http://www.s34621q.republika.pl/g.jpg
http://www.s34621q.republika.pl/h.jpg
http://www.s34621q.republika.pl/i.jpg
http://www.s34621q.republika.pl/j.jpg

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie