paul Napisano 29 Maj 2006 Autor Napisano 29 Maj 2006 Po wyłuskaniu z ziemi monetki okazało się że jest coś jeszcze. Chciałbym poprosić o identyfikację tegoż właśnie. Dla porówniania wielkości - razem z kopiejką z którą w ziemi leżało. Zdjęcia nie są najlepsze ale widoczne są jakieś symbole z czterech stron ( jeden z nich to chyba korona). Wyglądem przypomina mi to grot strzały ale może jakieś inne pomysły?
kopijnik2 Napisano 29 Maj 2006 Napisano 29 Maj 2006 bączek chanukowyna święto chanuka podawany w chale(?) i używany do wróżb
paul Napisano 29 Maj 2006 Autor Napisano 29 Maj 2006 Dzięki kopijnik2 za szybką odpowiedź!!Czy mógłbyś napisać coś więcej o tych obrzędach np. w jaki sposób wróżono?
kopijnik2 Napisano 29 Maj 2006 Napisano 29 Maj 2006 musisz poszukać samnie mam dostępu do swoich materiałówcztery strony bączka, cztery symboleforma bączka bardzo powszechna, było na forum
milbas Napisano 29 Maj 2006 Napisano 29 Maj 2006 Obok prezentów dzieci cieszą się zabawą tradycyjnym czworobocznym bączkiem, zwanym drajdel". Dzieci puszczają w ruch bączek, który zatrzymując się wskazuje czy i co dziecko wygrało (cukierki, ciastka lub monety). Na każdej z czterech ścianek bączka znajduje się jedna hebrajska litera: n (nun), g (gimel), h (hej), f (szin). Razem tworzą one akrostych, który jest skrótem hebrajskiego zdania: es gadol haja szam" (wielki cud zdarzył się tam"). Wraz z powstaniem Państwa Izrael zmieniła się jedna litera na izraelskich bączkach, i akrostych ma obecnie postać: Wielki cud zdarzył się tu w Izraelu." W ten sposób ta dziecinna zabawa oddaje przewodnią myśl święta - pamięć o cudzie chanukowym. Zasady gry są bardzo proste: grają cztery osoby, które siadają w czterech kątach trzymając pośrodku siebie bączek (drajdel). Każdy z graczy otrzymuje określoną ilość monet (można użyć kostek cukru, cukierków, kawałków czekolady itp.). Przed rozpoczęciem gry pierwszy z graczy ustala wysokość wejścia i oddaje do anku" określoną ilość monet lub cukierków (np. jedną czekoladkę). Następnie po kolei kręci się bączkiem i bierze z banku lub oddaje do niego swoje monety w zależności od tego, na którą stronę bączek upadnie. Strony bączka oznaczają: - " ( un") - nic nie bierzesz, nic nie oddajesz; - g" (gimel") - bierzesz wszystko, co jest w banku; - h" (hej") - bierzesz połowę; - f" (szin") - oddajesz do banku jedną monetę (w Izraelu zaś litera pe").Gdy skończą się monety, kończy się gra. Aby nie trwała zbyt długo, każdy z graczy może oddać do banku po jednej monecie podczas każdej nowej kolejki.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.