Skocz do zawartości

 TOPMAP


Gość mt

Rekomendowane odpowiedzi

Do TOPMAP:czy mógłby pan przesłać na forum rysunek albo przynajmniej opis symbolu kurhanu /megalitu/ ? Na legendzie trochę za mały a na stronie internetowej nieostry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symbolem kurhanu jest takie jakby ,,słoneczko'' podobne do tego, które rysują dzieci - skierowane ku sobie drobne kreseczki, jak promienie słońca ale bez kręgu wewnątrz. Kurhan to górka, kopiec, zwykle bardzo regularny i ten znak oddaje to właśnie (innymi słowy to górka zaznaczona szrafami - drobnymi kreseczkami, a nie warstwicami, właśnie dla odróżnienia od zwykłej górki). Wielkość symbolu na mapie bywa różna zaleźnie od wielkości kurhanu. Naczęściej kurhany występują w większych skupiskach i wtedy łatwo je odnaleźć na mapie. Pojedynczy kurhan trochę trudniej, ale da się. Nierzadko obok symbolu występuje też podpis:
H,u'nengrab (czyli właśnie kurhan, a dosłownie: grób olbrzyma). Oprócz kurhanów zaznaczone są też grobowce megalityczne - wybudowane z kamieni, choć czasem obsypane ziemią. Ich symbolem są dwa koncentryczne kwadraty - ten kwadrat w środku jest zaczerniony, a zewnętrzny to jego obwódka. Megality też bywają podpisane: H,u'nenstein. Podpsiy bywają czasem, jesli nie ma na nie miejsca, w formie skrótów. Kurhany podpisywane są też czasem jako H,u'gelgrab, czyli wzgórze grobowe. Te ,u' w słowach niemieckich to u umlaut (z kropeczkami) - nie było jak wstawić niemieckiej czcionki.
Przypominamy, że eksploracja takich miejsc jak kurhany to przestępstwo i rzecz niegodna poszukiwacza. Warto chyba jednka inwentaryzować te obiekty i powiadamiać archeologów, gdyż oni często nie mają pojęcia o ich istnieniu. Kurhany, zwłaszcza te w lesie są często bardzo zniszczone - karczowano rosnący na nich las dziesiątki albo i sekti razy, przeorywano, często przeryte są okopami i transzejami z obu wojen, zniekształcone i trudno je odróżnić od zwykłego leśnego pagórka. Ale własnie inwentaryzacja i lokalizacja tych miejsc może być wyzwaniem dla poszukiwaczy, a ile słuzyc bedzie współpracy z archeologami i lesnikami - bo te miejsca można oznakować i staną się miejscową atrakcją turystyczną.
Pozdrawiamy
TOPMAP
Archiwalne mapy topograficzne
http://www.republika.pl/topmap/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, rzeczywiście na tej mapie za każdym razem odkrywa się coś nowego. I jeszce jedna sprawa: czy warto zwracać uwagę na przeróżne polany chociaż nie ma nich żadnego znaku i jak są one oznaczone /w postaci kropek dość licznie występujących na mapie/? W ogóle mam dziwne przeczucie, że plątanina ścieżek jest zaszyfrowaną informacją, bo chyba jeszcze nie wszystko zostało odkryte i opisane. Weekendowe pozdrowienia dla wszystkich ludzi z \ranży\" !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polany? Chyba dla poszukiwaczy militariów to dobra podpowiedź. Obozujące w lesie wojsko zawsze wolało wylegiwać się na polanach - pewnie coś przy okazji zostało zgubione. Polany w pobliżu terenów zabudowanych można też teoretycznie brać pod uwagę jako miejsce ukrywania dobytku przez niemiecką ludnośc cywilną - zawsze to z dala od wścibskich sąsiadów i na polanie lepiej coś zakopywać niż przy korzeniach drzew.
Co do specjalnego znaczenia leśnych ścieżek - raczej nie kryją jakichś zaszyfrowanych informacji - chociaż oczywiście znajomość ich dawnego przebiegu pozwala zrekonstruować wiele spraw.
TOPMAP
Archiwalne mapy topograficzne
http://www.republika.pl/topmap/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie