Skocz do zawartości

MRU - można :)


simon07

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Bunkry dostępne dla turystów
2006-04-18 09:22


Po zimowej przerwie można zwiedzać podziemia i bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Lubuskiem. Do połowy kwietnia obowiązywał tam zakaz wstępu do większości obiektów związany z ochroną hibernujących tam nietoperzy.
dalej »


Jak powiedział specjalista zespołu Parków Krajobrazowych woj. lubuskiego Władysław Kwela, nietoperze opuściły już swoje zimowisko. W okresie ochrony nietoperzy, tj. od początku października do 15 kwietnia, dla turystów udostępniona była tylko jedna trasa w Pniewie.

Zwiedzanie zamkniętych do tej pory bunkrów jest możliwe, ale jedynie z przewodnikiem. Dostępne są także trasy o dużym poziomie trudności zaliczane do tzw. turystyki kwalifikowanej. W tym przypadku chodzi o ludzi, którzy w sposób profesjonalny są przygotowani do eksploracji podziemnych fortyfikacji.

W związku z liczną populacją różnych gatunków zimujących tam nietoperzy, w podziemiach powstał rezerwat Nietoperek. W tym roku naliczono tam ponad 32 tys. nietoperzy reprezentujących kilka gatunków; najwięcej nocków dużych i rudych.

Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) to jednak nie tyko bezcenne miejsce pod względem przyrodniczym - to również unikalny na skalę europejską zabytek sztuki fortyfikacyjnej XX w. Co roku MRU odwiedza wielu turystów z Polski i zagranicy.

Budowa schronów bojowych MRU na odcinku północnym i południowym ruszyła w lecie 1936 r. Ostatecznie do wybuchu wojny Niemcy na całej ok. stukilometrowej linii MRU zdążyli wybudować 106 bunkrów, w tym 21 połączono wspólną siecią podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 30 km i głębokości do 40 metrów, co stanowiło zaledwie 30 proc. pierwotnego planu.



za o2.pl

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie