Skocz do zawartości

plomby ołowiane


luc

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Chodzę z łopatą od roku, a najwięcej znajduję (proszę bez uśmieszków) plomb ołowianych (wojskowych i cywilnych). Czy ktoś zna źródło (strona, bądz literatura czy kontakt do specjalisty), z ktorego mógłbym się dowiedzieć więcej o swoich znaleziskach ? Dla zachęty dołączam najciekawszą (chyba ;) plombę, jaką wykopałem.

Napisano
Temat ciekawy, ale mało rozpracowany, więc dołoże tylko parę groszy".
1) plomby z gmerkami kupieckimi (znaki złożone z linii, w różnym kształcie np +-\ , ale bardziej skomplikowane). Oznaczły na plombach właściciela (producenta) danego towaru. Gmerki, gdyż herby były zastrzeżone dla szlachty. Występują one tez i na innych wyrobach (np meble gdańskie, dekle od beczek - dobrze to widać na beczkach z wraku tzw. miedziowca, w Centralnym Muzeum Morskim)
2) Plomby oznaczające wyroby pochodzące z danego miasta, są one czymś w rodzaju certyfikatu jakości. Znakowane w ten sposób było przykładowo sukno. O tym wiem z wizyty w muzeum w Kopehadze, gdzie były takowe plomby pokazane. Podejżewam, że inne miasta też je miały.
3) Część plomb to moga być żetony ołowiane (za pracę, koscielne, żebracze....)
Napisano
pomyslalem, ze moze odpowiedz przyda sie takze komu innemu, poza pytajacym, a wiec uzywam Cilit kamien i rdza - zel, ale trzeba uwazac, zeby po nalozeniu nie zostalo na olowiu dluzej niz kilkanascie sekund, bo to mocne dosc dziadowstwo. Potem czyscze elektryczna szczoteczka do zebow przez kolejne kilkanascie sekund. Poza tym plomba, ktorej zdjecie rozpoczyna watek, byla dobrze zachowana (chyba pomolowana przed wytloczniem) takze wyglad OK jest raczej wynikiem stanu zachowania, nie sukcesu odczyszczenia.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie