Skocz do zawartości

Południowe zgrupowanie armii PRUSY" , miejsce jego rozbrojenia w 1939 r, po bitwie pod Iłżą.


gran31

Rekomendowane odpowiedzi

Od wielu lat eksploruję rejon lasów starachowickich w okolicach Iłży za pomocą detektora metali,większość moich znalezisk pochodzi właśnie z tamtąd.Lasy te mają bogatą przeszłość historyczną ,od czasów epoki żelaza ,aż po II wojnę światową.W moich wypadach" z wykrywaczem ,znajdowałem nieraz w lesie tzw.dymarki" z ep.żelaza,groty średniowiecznych strzał,a także broń i oporządzenie z obydwu wojen światowych.Wszystkim poszukiwaczom militariów polecam północno-wschodni kompleks lasów starachowickich w rejonie duktu ostrswieckiego" i nieistniejącej dziś wsi Piotrowe Pole ponieważ w tych okolicach 1939r.rozbroiło się południowe zgrupowanie armii Prusy".(12 i 3 DP.wraz z całymi taborami),poprzegranej bitwie pod Iłżą.Rejon ten ma także bogatą tradycję partyzancką.(Działał tu duży oddział AK Szarego"-Antoniego Chedy ,który w rejonie Piotrowego Pola stoczył bój z Niemcami,przebywali tu także gościnnie mjr.Hubal"-Henryk Dobrzański i mjr.Ponury"-Jan Piwnik).W lasach tych jest bardzo dużo okopów i transzei. (pozostałości po armi austryjackiej z I woj.św.).To by było na tyle,zastanawia mnie tylko jedno, dlaczego jest tak mało publikacji na temat bitwy pod Iłżą ,która była jednym z większych bohaterskich czynów żołnierzy polskich we wrrześniu 1939r.? Może ktoś mi to powie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na pytanie, dlaczego nie ma za wielu publikacji nt. bitwy pod Iłżą jest banalnie prosta - z tego samego powodu, dla którego nie ma porządnej monografii bitwy nad Bzurą, bitew tomaszowskich etc. (wymieniać mógłbym jeszcze długo). Widać historycy wolą pisać prace w stylu ozwój miecza leworęcznego na terenie dolnych Łużyc w XII wieku". No, a państwo sprawy nie ułatwia, bo jakoś pieniędzy na badania historyczne za dużo nie daje...

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie