Skocz do zawartości

26 pułk piechoty 1939


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Poszukuję informacji na temat walk 26 pp 5 Dywizji Piechoty ze Lwowa we wrześniu 1939r . Wiem, że walczył w obronie Warszawy wraz 40 pp. Może ktoś ma jakieś informacje na ten temat ,byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam !
lokfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Dzięki Hun ,ale tamte informacje są głównie o historii przedwojennej 26pp,a ja szukam informacji o przebiegu walk w 39r. z udziałem 26pp. Szczątkowe informacje znalazłem w pracy zbiorowej 5 Dywizja Piechoty" wydanej w serii Biblioteka Historyczna Sztabu Generalnego WP" z 1997r.Moze ktoś coś wie na ten temat.
Pozdrawiam!
lokfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarys działań pułku podczas kampanii wrześniowej (wg: K.Satora, Opowieści wrześniowych sztandarów, s.66):
3 września 1939 r. transporty kolejowe pułku wyruszyły z Gródka Jagiellońskiego i między 4 a 6 września wyładowały się w Warszawie na Pradze i w Zegrzu. Pułk skoncentrował sie 8 września w rejonie Nowego Dworu, a nocą z 8 na 9 września toczył boje pod Karczewem i później w rejonie Otwocka i Karczewa, ponosząc duże straty. 13 i 14 września pułk przeszedł na Pragę i Saską Kępę i walczył na Grochowie i Wale Gocławskim do 25 września, kończąc działania wraz z kapitulacją stolicy."
O udziale pułku w obronie Warszawy powinno być coś więcej w książce Ludwika Głowackiego pt. Obrona Warszawy i Modlina".

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years later...
Pozwolę sobie tylko napisać, że mój dziadek Józef Jurkowski zanotował w swoim pamiętniku, że walczył w 26 pp do 18.IX.39r. w obronie Lwowa - III batalion, dowódca - porucznik Berg. Odcinek Zamarstynów, rzeka Pełtew – Brodzkie? Góry - Brzuchowice

Także nawet wikipedia ma rację wskazując wówczas brak III batalionu w obronie stolicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie