wnusio Napisano 17 Grudzień 2004 Autor Napisano 17 Grudzień 2004 czy cewka p.i jest uniwersalna do wszystkich wykrywaczy tego typu
wnusio Napisano 18 Grudzień 2004 Autor Napisano 18 Grudzień 2004 więc te cewki pasują do ruznych wykrywaczy p.i ale jest to kwestia dostrojenia sondy.Czy dobrze mysle.pozdro WNUSIO
luger Napisano 18 Grudzień 2004 Napisano 18 Grudzień 2004 Mam dwa różne PI i sam eksperymentuję z cewkami. Te które zrobiłem działają w jednym i w drugim ale być może to są jakieś zbliżone konstrukcje. Pozdrawiam L.
wnusio Napisano 18 Grudzień 2004 Autor Napisano 18 Grudzień 2004 dzięki luger ale czy morze ktoś wyrazic sie na ten temat w jasny sposob to znaczy czy pasuja czy nie pozdro WNUSIO
mrand Napisano 19 Grudzień 2004 Napisano 19 Grudzień 2004 Istota system PI polega na tym, że składa się on z cewki, rezystora, baterii i klucza załączającego. Reszta to specyficzna obróbka sygnału.W wyrafinowanych profesjonalnych konstrukcjach PI, gdzie decydujący jest nawet najmniejszy szczegół, wymienność cewek jest niemożliwa. Natomiast konstrukcje amatorskie zazwyczaj nie są tak wyśrubowane i istnieje znaczna tolerancja w doborze cewki. Należy jednak przestrzegać ogólnych zasad. Przy wymuszeniu prądowym trwającym 200-300us i czasie opóźnienia próbkowania (delay) 30-50us indukcyjność cewki powinna mieścić się w granicach 300-400uH a rezystancja uzwojeń (z kablem włącznie)1-3ohm. Przy czasach opóźnienia (delay) większych od 20us sonda nie wymaga żadnego ekranowania. Jak z tego widać zakres tolerancji jest spory i w praktyce większość urządzeń po zamianie cewki będzie pracować w miarę poprawie. Najbardziej należy uważać na rezystancję uzwojeń nowej cewki, aby nie była ona mniejsza od poprzedniej. Może doprowadzić to do zniszczenia tranzystora kluczującego. Należy podkreślić, że poprawnie dobrana cewka, zawsze pozwoli uzyskać lepsze osiągi niż sonda przypadkowa. PozdrawiamMrand
ALL Napisano 19 Grudzień 2004 Napisano 19 Grudzień 2004 WITAM.Dodam jeszcze do cennych uwag P.MRAND swoją.Otóż spotykam się z konstrukcjami amatorskimi wykrywaczy PI,w których cewka nawinięta jest np. drutem DNE 0.7 a kabel zasilający ją to linka YL 0.25.Tak to nie można, zasilanie powinno być doprowadzone linką owszem,ale co najmniej o dwukrotnie większej średnicy niż średnica drutu w cewce.Kabel zasilający powinien być maksymalne krótki, a rezystor równoległy do cewki najlepiej umieścić wewnątrz sondy. I wcale nie wymagane jest stosowanie kabla zasilającego w postaci ekranowanej.A telewizyjne kable koncentryczne szczególnie a tym bardziej, jeśli zawierają gąrący przewód w postaci drutu .Pozdrawiam ALL.
wnusio Napisano 19 Grudzień 2004 Autor Napisano 19 Grudzień 2004 Sory ale jak dobrać odpowiednią cewke, bo ja nie mam zielonego pojęcia.Pozdro.WNUSIO
anatol1 Napisano 19 Grudzień 2004 Napisano 19 Grudzień 2004 Witam wszystkich.Pytanie do ALL-a kabel do cewki VLF też powinien mieć większy przrekrój niż drut o największym przekroju użyty w cewce? Bo jeżeli tak to czeka mnie wymiana:-0.Pozdrawiam.
ALL Napisano 19 Grudzień 2004 Napisano 19 Grudzień 2004 WITAM.W wykrywaczu typu VLF można sobie pozwolić na zmniejszenie średnicy przewodu zasilającego, cewki tego wykrywacza są w rezonansie i obowiązuje tu inna zasada.W tym wykrywaczu prąd w impulsie nie osiąga takich wartości jak w wykrywaczach typu PI.Pozdrawiam ALL.
april Napisano 19 Grudzień 2004 Napisano 19 Grudzień 2004 Witam,Mrand - dlaczego przy czasach opóźnienia (delay) większych od 20us sonda nie wymaga żadnego ekranowania"? I aby dobrze się rozumieć - jak definiujesz czas opóźnienia"?All - dlaczego ezystor równoległy do cewki najlepiej umieścić wewnątrz sondy"?Pozdrawiam, April.
mrand Napisano 19 Grudzień 2004 Napisano 19 Grudzień 2004 Aby przynajmniej w miarę dokładnie określić zasady doboru cewki w systemie PI należałoby głęboko wejść w szczegóły techniczne wraz z użyciem matematyki na dosyć wysokim poziomie. Myślę, że wielu osobom byłoby to nie w smak. Mimo pozornej prostoty jest to wcale nie proste i mniej doświadczonym konstruktorom polecam ścisłe stosowanie się do gotowych sprawdzonych opisów. Eksperymenty w stylu macarza" zwykle nie kończą się najlepiej.Do April'a:Czas opóźnienia (delay) to czas który upływa od momentu zakończenia wymuszenia prądowego w cewce do momentu rozpoczęcia pomiaru.Detektory PI pracujące z czasem opóźnienia powyżej 20-40us są wykrywaczami typu popularnego gdzie idzie się na pewne uproszczenia w celu uzyskania łatwości budowy i regulacji. Wykrywacze specjalne np. do wykrywania samorodków złota czy b.drobnej biżuterii pracują na dosyć wysokich częstotliwościach, ze stosunkowo krótkimi wymuszeniami prądowymi oraz niewielkimi czasami opóźnienia wynoszącymi nawet 10us. Przy tak niewiekich czasach wymagana jest bardzo wysoka precyzja układów sterujących i uwzględnianie takich szczegółów" jak np. pojemność własna uzwojeń, przewodu oraz innych zewnętrznych pojemności pasożytniczych. Także wzmocnienie toru odbiorczego jest sporo wyższe. W ten sposób jasno widać, że ekranowania sondy jest koniecznością.Umieszczenie rezystora tłumiącego blisko cewki jest wskazane tylko w urządzeniach pracujących ze szczególnie krótkimi czasami opóźnienia. Pozwala to na korzystne zbocznikowanie pojemności własnej kabla. W prostszych przypadkach nie ma bezwzględnej konieczności takiego rozwiązania. Rezystor ten powinien być typu metalizowanego (dobre właściwości szumowe), o odpowiedniej mocy i wytrzymałości na przebicie napięciowe powyżej 500V.Do Anatola:Należy dążyć do minimalizacji rezystancji i pojemności własnej kabla. Polecam popularny przewód ekranowany typu RG-58. Zwróć także baczną uwagę na jakość wtyków aby nie tracić mocy na ich rezystancji. PozdrawiamMrand
ALL Napisano 19 Grudzień 2004 Napisano 19 Grudzień 2004 WITAM.Aby odpowiedź była pełna należało by ją wesprzeć wzorami wyliczeniami i wykresami.Ale nie oto chodzi przecież.Wlutowanie rezystora blisko uzwojeń cewki w wykrywaczu PI poprawi jego stabilność, zmieni dopasowanie kabla do cewki,zmniejszy wpływ samego kabla na pracę w terenie poszukiwań, szczególnie jeśli stelaż w konstrukcji jest metalowy.Jako ciekawostkę podam, że w nie których wykrywaczach stosowane są dwie cewki.Jedna to cewka w szereg z tranzystorem kluczującym [tzw.zatrzask]a druga to cewka która pełni powiedzmy rolę odbiorczej.Obie są nawinięte w tym samym kierunku i mają tą samą liczbę uzwojeń.Pozdrawiam ALL.
april Napisano 20 Grudzień 2004 Napisano 20 Grudzień 2004 Witam,Dziękuję za odpowiedź. Oj, przydałoby mi się trochę matematyki... Może na priva... I na ile pozwoli Wasz cenny czas...Pozdrawiam, April.
april Napisano 20 Grudzień 2004 Napisano 20 Grudzień 2004 Witam,Dziękuję za odpowiedź. Oj, przydałoby mi się trochę matematyki... Może na priva... I na ile pozwoli Wasz cenny czas...Pozdrawiam, April.
april Napisano 20 Grudzień 2004 Napisano 20 Grudzień 2004 Witam,Dziękuję za odpowiedź. Oj, przydałoby mi się trochę matematyki... Może na priva... I na ile pozwoli Wasz cenny czas...Pozdrawiam, April.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.