Jump to content

Tropsztyn-Niedzica, poszukuję informacji.


Guest MJN

Recommended Posts

Zwracam sie z prośbą do wszytkich poszukiwaczy. Poszukuje wszelkich informacji na temat zamków w Tropsztynie i Niedzicy, a właściwie z legendą zwiazaną z tymi miejscami. Piszę artykuł do pewnego miesięcznika, a materiałów ogólnodostepnych... jak na lekarstwo.
Byc może ktoś z Was, dysponuje jakimiś bardziej konkretnymi informacjami na temat.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich poszukiwaczy, a w szczególności uczestników zlotu w Srebrnej Górze. Było mi bardzo miło Was poznać.
MJN
Link to comment
Share on other sites

Janosik jeżeli masz coś o poszukiwaniach Benesza to podeślij na priva. Będę wdzięczny za podanie chociaż wskazówek gdzie szperać.
Link to comment
Share on other sites

Zdecydowanie Tropsztyn.
Tu urywa się ślad Benesza.
Jako marszałek miał spore możliwości, a nie wiadomo dlaczego
wylądował w Tropsztynie.
Dzięki za chęć pomocy.
M.J.N
Link to comment
Share on other sites

Ten Tropsztyn to gdzie to jest bo ja też kojarze Czorsztyn a łaściwie zamek w nim. Benesz podejrzewał że to właśnie tam jego połudiowoamerykański przodek ukrył jego rzekome dziedzictwo.
Link to comment
Share on other sites

Tropsztyn to mały zameczek u styku miejscowości Witowice Dolne i Wytrzyszczka (to druga nazwa Tropsztyna ). Na początku XVII wieku jeden z Berzewiczych poslubił właścicielkę zamku. Nie była ro jednak ich siedziba, bowiem już wtedy były to ruiny.
Istnieje hipoteza, iż Sebastian Berzewiczy w tych właśnie ruinach ukrył część rzekomego skarbu Inków. W 1970 roku Andrzej Benesz
przejął na własność, ruiny zamku w Tropsztynie. Dlatego też warto ten slad podrążyć.
Ciekawe jest również to, że w ciągu ostatnich kilku lat zameczek odbudowano, cegiełka po cegiełce, przy okazji urządzając tam intensywne wykopki. Jest to własność prywatna,zastanawia mnie zatem , skąd wzięto fundusze na tak kosztowną rekonstrukcję.
Wiele cenniejszych zabytków niszczeje , bo nie ma pieniędzy na konserwację, a sponsorzy jakoś sie nie palą do finansowania.
Tutaj sponsorzy sie znaleźli, zaś prace ruszyły w tempie błyskawicznym. Dzisiaj obiekt jest już prawie całkowicie zrekonstruowany, lecz skarbu podobno jeszcze nie namierzono.
Sa duże trudności z dotarciem do lochów pod zamkiem. Odczyty radiestezyjne wskazują na obecność sporej ilości złota, lecz , lecz jest to odczyt specyficzny. Złoto emituje samopowielającą sie wiązkę , ktora odbija się skał i murów. Dlatego też powstały legendy, że złotych skarbów pilnują złe duchy, sprowadzając poszukiwaczy na manowce ;)))
Za informacje o śladzie czorsztyńskim, będę również wdzięczna:)
M.J.N
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information