Skocz do zawartości

Stare butelki - jak czyścić?


Gość Raned

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Jak wyczyścić butelki z okresu II wojny, pochodzące z ziemi, z biało rdzawym nalotem. Jakich środków chemicznych użyć?
Napisano
Niestety taki nalot to nic innego jak korozja. Tak, tak szkło też koroduje. Fachowo nazywa się to IRYDACJA. Pierwszym objawem jest matowy biały nalot, potem pojawiają się rozwarstwienia, a szkło nabiera mieniącej tęczowej barwy. Wszystko zależy od gatunku szkła i od tego jak długo leżało w ziemi w niesprzyjających warunkach. Niestety jak to z korozją bywa niewiele można zdziałać. Jeżeli butelka ma iść na wystawkę, to matowy biały nalot można posmarować cienką warstwą czegoś tłustego (wazelina). W ten sposób przynajmniej z daleka będzie jakoś wyglądała.
Napisano
Dzięki, ale co użyć do mycia kiedy zwykła woda z płynem do mycia nie wystarcza?
Napisano
czesc , najlepiej jak nie pomaga stary dobry ludwiś , weż zakup zwyklą wybielinke w płynie moze byc tez nazwa bielinka jest to ustrojstwo do prania-wybielania tkanin , jesli syf jest w środku to po prostu wlej do środka jeśli na zewnątrz to zatop w bielince w jakims garze pozdrawiam
Napisano
Ja swoje gotuję ok .5 min. w roztworze octu 10% i wody. proporcje 1 do 2.
pozdrawiam
Napisano
Do mycia w środku używaj środka do czyszczenia przypaleń - im mocniej żrący tym lepiej. Mozna je dostać w sklepach chemicznych. Możesz także próbować kwasami - azotowym i solnym , będzi działać jeżeli nalot jest mineralny lub jest to rdza.
Pozdro. Agent Mi
Napisano
Ty je ... wykrywaczem znalazłeś ? Wszystkie :))))))))))))
Napisano
Witam
Dobre efekty daje użycie KAMIXa w roztworze z bardzo ciepłą wodą, rozpuszcza wszystkie węglany gorzej z plamami rdzy a te to najlepiej kwasem fosforowym (fosol) zamieniają sie w biały nalot który rozpuści kamix.
Napisano
raczej kwas flurowodorowy reaguje ze składnikami szkła, zaś fosforowy najłatwiej pozyskać z coca coli (niektórzy tym płynem odrdzewją sruby)
Napisano
Co do czyszczenia jak i rozpuszczania szkła to jeszcze jest tzw. roztwór chromianki tylko nie moge sobie przypomnieć co to dokladnie za związek(posiada żółty kolor), ale na laboratoriach używaliśmi tego w beznadziejnych przypadkach zabrudzenia szkla lecz nie nadawało się do czyszczenia kalibrowanego szkla właśnie ze względu na właściwości trawiące.
Co do kwasu fosforowego to jak wcześniej wspomniałem to fosol (odrdzewiacz) w coca-coli też jest tyle że w śmiesznie małym stężeniu, a i napewno nie reaguje ze szkłem bo kiedyś nawet sprzedawali w szklanych butelkach ,teraz w plastikach.
Napisano
Ta chromianka to roztwór nasycony dwuchromianu potasu K2Cr2O7 lub dwuchromianu sodu Na2Cr2O7 w stężonym kwasie siarkowym. Czyści szczególnie dobrze zanieczyszczenia pochodzenia organicznego nie niszcząc przy tym szkła. Ale jest cholernie żrąca, no i dwuchromiany nie są zbyt tanie i łatwo osiągalne. I jeszcze jedno: świeża chromianka ma kolor ciemnopomarańczowy a zużyta jest zielona.
Napisano
Czy kolega przedstawiający się jako borne",jest może z pięknego miasteczka zwącego się Borne Sulinowo? Jeśli tak,to bardzo proszę o kontakt na prv.berhard@o2.pl
Napisano
dobry jest kwas szczawiowy (dostępny w sklepach z art. do spawalnictwa)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie