Jump to content

kulcev

Forum members
 • Content Count

  54
 • Joined

 • Last visited

  Never

Posts posted by kulcev


 1. Witam.
  Ja tez trzymam kciuki za powodzenie uruchomienia produkcji Dużego" Sokoła. Mam nadzieję, że nowa maszyna będzie w rozsądny sposób nawiązywać do tej kultowej dla nas marki. Tak sobie myślę, że przód powinien być musowo jako springer, a nie olejak - nie ja go jednak będę produkował, zrobią, jak uważają.
  Widzę jednak, że jak to u nas w Polsce:
  Jeszcze tego nie ma, a już się to krytykuje, czyli najlepiej nic nie robić..."
  Proponuje poczekać, zobaczyć - może nie będzie aż tak źle!
  Pozdrawiam

 2. Jeśli chodzi o 55 PP, to w rejonie który podajesz są jakby dwie historie. I i II batalion stacjonował w Lesznie. Brał on udział w walkach ulicznych w Lesznie i w wypadzie na Wschowę. III batalion był w Rawiczu. Walczył na ulicach Rawicza 1.09, potem przeszedł do Sarnowy i Miejskiej Górki. 02.09 powrócił do Rawicza, przegnał Niemców - dotarł do dzisiejszego Załęcza. Podczas tego dnia w Rawiczu zginęło 3 żołnierzy. Potem na rozkaz opuścił Rawicz i wycofywał się przez Krobię, Gostyń, Śrem... dalej wiadomo gdzie.
  Mozna o tym poczytać także we Wspomnienia znad Warty i Bzury" Romana Abrahama. Istnieje tez kilka ciekawych opracowań na ten temat z lokalnej rawickiej prasy. Są też dostępne spisane wspomnienia kilku żołnierzy, oraz mieszkańców Rawicza.

  W tych okolicach walczył także BON Rawicz. szczególnie w Kaczkowie.
×
×
 • Create New...

Important Information