Skocz do zawartości

Kris48

Użytkownik forum
  • Zawartość

    19
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Kris48's Achievements

0

Reputacja

  1. Jeszcze jedno zdjęcie ojca (po lewej) z okresu służy w 50 pp w Kowlu.
  2. Zdjęcie ojca w okresie służby w Kowlu (od 1 marca 1939)
  3. Co się tyczy kościoła garnizonowego pw. św. Wojciecha to znalazłem informację, że był czynny do 1939 r. i został zniszczony po 1945 r. przez miejscowe władze. Według tego samego źródła (wolhynia) Pomnik Krwi i Chwały udowany w stylu zwanym gotykiem nadwiślańskim miał układ krzyżowy z przeznaczeniem na kaplicę wojskową" a wybuch wojny przeszkodził w zakończeniu jego budowy, jej wewnętrznym wykończeniu".
  4. Bardzo dziękuję za te informacje. Jeśli chodzi o działający w 50 pp zespół teatralny, to dochodzę do wniosku, że mógł się produkować gdzieś na terenie koszar, latem nawet pod gołym niebem.
  5. Dzięki za to wyjaśnienie Edmundo. Załączam zdjęcie wybudowanego w latach 1924-1931 (głównie dzięki pomocy Polonii amerykańskiej) monumentalnego kościoła o oryginalnej nazwie Pomnik Krwi i Chwały pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Przypuszczam, że to właśnie do niego udawali się w niedziele a także w inne święta żołnierze wyznania rzymsko-katolickiego (nie znalazłem informacji o jakimś innym kościele w Kowlu w tym czasie). Niestety nie dane mu było istnieć tak długo jak tylu innym podobnym obiektom. Wiosną 1944 r. w czasie walk o miasto między Niemcami i Sowietami (Armią Radziecką) kościół został częściowo zniszczony a w 1945 r. decyzją miejscowych władz rozebrany.
  6. Przepraszam za fatalny błąd. Oczywiście Kowel przed wojną był miastem województwa wołyńskiego. Napisałem o lubelszczyźnie, ponieważ siedzę" teraz w biografii ojca, który na tej ziemi się urodził a w Kowlu odbywał służbę wojskową. Errare humanum est. Sorry. W każdym razie niemiecka nazwa ulicy wydaje się świadczyć o okupacji tych terenów przez Austriaków (a może Niemców ?).
  7. I jeszcze jedno zdjęcie kinoteatru (ok. 1915-1916). Widać jego nazwę - Central". Ciekawe czy ta nazwa zachowała się aż do wojny ?
  8. Budynek kinoteatru w Kowlu przy ulicy Łuckiej. To chyba w nim żołnierze 50 pp wystawiali amatorsko m.in. sztuki Fredry, o czym pisze w swojej monografii o Pułku Daniel Koreś. Na zdjęciu z 1918 r. ulica nazywa się Kaiserstraße (Cesarska ?), ponieważ w tym czasie cała lubelszczyzna znajdowała się pod okupacją austro-węgierską i wchodziła w skład Generalnego Gubernatorstwa Wojskowego w Polsce, zwanego też Generalnym Gubernatorstwem Lubelskim (Militärgeneralgouvernement in Polen – MGG in Polen, Militärgeneralgouvernement in Lublin - źródło: Wikipedia).
  9. Upamiętnienie bitwy w Borach Tucholskich, w której brał udział 50 pp, na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, zaraz pod napisem upamiętniającym walki na Westerplatte, Oksywiu i Helu.
  10. Druga strona sztandaru 50 pp w Muzeum WP(drugi od dołu.
  11. Sztandar 50 pp zakopany 3 września 1939 w rejonie walk w Borach Tucholskich, odnaleziony w 1947 r. w miejscowości Stare Marzy [wymowa: Mar-zy] (powiat Świecie)i znajdujący się obecnie w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w sali poświęconej kampanii wrześniowej(w ekspozycji muzealnej ma nr 31).
  12. zdjęcie ojca z okresu służby wojskowej w Kowlu w 1939
  13. Jeszcze jedno zdjęcie: Kowel 1939, I kompania ckm I batalion 50 pp.
  14. Witam. Mój ojciec służył w 50 pp od 1 marca 1939 do bitwy w Borach Tucholskich, po której dostał się do niewoli. Na zdjęciu: pierwszy dzień w wojsku - rekruci trzymają w rękach worki z ubraniami cywilnymi i cywilne buty (ojciec z butami w ręku czwarty z lewej)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie