Skocz do zawartości

kopil

Użytkownik forum
  • Zawartość

    6
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

kopil's Achievements

0

Reputacja

  1. Na podstawie listow, informacji, które uzyskalem na tym Forum oraz po zapoznaniu sie z relacja pplk. Halickiego (Londyn,1946) rysuje sie nastepujacy obraz wydarzen (jezeli gdzies popelniam blad, prosilbym o sprostowanie): 1. 29.08 WP jest w Ostrogu. Bedac etatowym oficerem 19 P.Ul.W. zaangazowany jest w szkolenie rezerw a wypadek strat", 2. WP nie odchodzi wraz z Pulkiem na front, lecz w skladzie szwadronu zapasowego przeniesiony zostaje do OZ w Hrubieszowie. 3. W Hrubieszowie stawia sie przed 10.09. 4. Po podziale OZ wchodzi w sklad Zgrupowania Kawalerii pplk. Halickiego. 5. Zostaje dowodca szwadronu kolarzy, bierze udzial w dzialaniach bojowych zgrupowania, do ataku na Rawe Ruska wlacznie. 6. Nie ginie w boju, zyje w momencie podpisywania kapitulacji (25.09) (?) 7. Wykorzystujac wolna reke, dana oficerom przez pplk. Halickiego, nie idzie do niewoli niemieckiej lecz podejmuje probe przedarcia sie na Wegry (??) 8. Po opuszczeniu Zgrupowania ginie w niewyjasnionych okolicznosciach. Jeszcze raz dziekuje wszystkim za pomoc.
  2. Gebhardt, wielkie dzieki za ksero relacji ppłk. Halickiego. Dzisiaj otrzymalem przesylke. Pozdrawiam serdecznie
  3. Witaj stifz, bardzo dziekuje za wiadomosc. Jestem mile zaskoczony tym, ze moj post na Forum spotkal sie z tak zywa reakcja i checia pomocy. Jeszcze raz wszystkim dziekuje! Wyglada na to, ze po tylu latach mozna jeszcze wyswietlic wiele faktow. Dodam, ze impulsem do wznowienia poszukiwan (po zakonczeniu wojny probowala to robic moja matka, niestety bez efektu) bylo zupelnie niespodziewane odnalezienie listow pisanych przez WP do narzeczonej. W tej chwili mam pewnosc, ze oficer, o ktorym piszesz, to wlasnie brat mojej niezyjacej matki. Oto fakty: 1) WP urodzil sie w 1909 r. w Moskwie (dnia i miesiaca nie znam). 2) Po odrodzeniu Panstwa Polskiego rodzina powrocila na Wilenszczyzne i zamieszkala w Nowej Wilejce, gdzie WP ukonczyl gimnazjum. W tym okresie byl bardzo zaangazowany w ZHP. 3) Po maturze uczyl sie w szkole podchorazych piechoty. Ktora to byla szkola, nie wiem (z mrokow pamieci wylania mi sie Komorowo (Komorow?), ale pewnosci nie mam). 4) Po ukonczeniu podchorazowki sluzyl w piechocie, mieszkal w Nowej Wilejce. 5) Zabiegal o przeniesienie do kawalerii i dopial tego celu. Juz przed 39 r. (byc moze krotko) sluzyl w kawalerii. 6) Na poczatku 39 r. zostal przeniesiony z Nowej Wilejki w inne miejsce (nie wiem, czy od razu do Ostrogu). 7) W lipcu-sierpniu 39 r. byl w Ostrogu. Z tego czasu pochodza listy, zachowala sie rowniez wizytowka: Poziemski Włodzimierz, porucznik 19 Pulku Ulanow Wolynskich, Ostrog n/Horyniem". 8) Od 19 wrezesnia 39 r. mial uczestniczyc w 5-miesiecznym kursie dowodcow szwadronow w Grudziadzu. W ostatnich tygodniach sierpnia przygotowywal sie do egzaminu na ten kurs, w zwiazku z czym nie uczestniczyl we wszystkich ruchach Pulku. Niestety, minelo juz tyle lat, ze szansa, by te slowa przeczytal ktos z naocznych swiadkow jest znikoma. Ale moze w pamieci kogos zachowaly sie jakies wspomnienia. Dlatego podaje ceche, ktora w jakis sposob wyrozniala WP w srodowisku. Otoz byl on Karaimem, ktorego rodzina wywodzila sie z Trok k.Wilna. Pozdrawiam Wszystkich.
  4. Gebhardt, dziekuje ponownie. Ciagle nurtuje mnie pytanie, czy moglo byc na Wolyniu dwoch oficerow o tym samym imieniu i nazwisku. Moze na sprawe rzuci troche swiatla cytat z ostatniego listu, pisanego przez WP z Ostrogu, wieczorem 29 sierpnia 39 r.: Dowodca pulku jest major Gąsiewicz, a ja jego zastepca..." (nie jest wykluczone, ze zle odczytuje nazwisko dowodcy - kopil). Oraz: Szkolimy wojsko na wypadek strat...".
  5. Gebhardt, wielkie dzieki. Wyslalem Ci swoj adres mailem. Wybacz pytanie laika (w zakresie wojskowosci jestem zupelnie zielony): czy 19 Pulk Ulanow Wolynskich wchodzil w sklad wymienionej przez Ciebie dywizji/brygady? Pozdrawiam, KP.
  6. Witam Wszystkich ! Poszukuję wszelkich informacji o Włodzimierzu Poziemskim, przed wojną zawodowym oficerze kawalerii, zaginionym w początkowej fazie wojny. Mam pewność, że w miesiącach lipiec-sierpień 1939 r. służył w randze porucznika w 19 Pułku Ułanów Wołyńskich, stacjonującym w Ostrogu n/Horyniem. Przeniesiony tam został niedługo przed wybuchem wojny. Wcześniejszy ślad prowadzi do Nowej Wilejki - to też pewność. Natomiast tylko przypuszczeniem jest, że służył tam w 13 Pułku Ułanów Litewskich. Stąd mój post w tym wątku. Będę niezmiernie wdzięczny każdemu, kto mógłby mi udzielić jakichś informacji o zaginionym. Konstanty Pilecki
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie