Skocz do zawartości

ORP Ryś i ORP Żbik - lista załóg


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy ktoś ma może pojęcie skąd wydobyć listę załóg obu okrętów podwodnych z września 1939 roku? na jednym z nich najprawdopodobniej ewakuował się do Szwecji mój wój i chciałbym sprawdzić ile prawdy jest w tych rodzinnych opowieściach.

Pozdrawiam

Seemann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego się nie robi dla kolegów z forum :)
Przestukam Tobie listy obu załóg... no chyba że łatwiej byłoby zdecydowanie, gdybyś podał nazwisko??? Czekam 30 minut, potem piszę. Mam listy załóg wszystkich 5 o.p. wg stanu na o1.09.1939.

pozdr,M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jednak muszę przepisywać...

ORP Żbik
Żebrowski, Komuda, Jankisz, Zdzienicki, Sadowski, Dubiński, Małek, Pilarczyk, Frohlke, Przybylski, Sabramowicz, Skorupski, Wierzbicki, Bednarz, Komorowski, Kopeć, Kuśmider, Lisiak, Lutomirski, Maćków, Marcinkowski, Parszyk, Skolimowski, Skotarczyk, Sokołowski, Stefański, Taracznik, Wodyk, Wojda, Wojciechowski, Wypych, Czajkowski, Jóźwiak, Kalina, Kraszewski, Kubiak, Kubiszyn, Kujawa, Paprocki, Piechocki, Altman, Bukowski, Kamieniecki, Kwiatkowski, Nierzwicki, Oelberg, Posocki, Pośpiech, Radowski, Tomczak, Toruński, Trociński, Wrotek;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ORP Ryś

Grochowski, Rekner, Hedinger, Pachociński, Tomaszewicz, Buczek, Ćwiklak, Januszewski, Jastrzębski, Juszczak, Kneczka, Majewski, Pastuszuk, Schneider, Skiba, Wejman, Czerwiec, Cześnik, Jabłonowski, Książkiewicz, Kuciej, Lelito, Lewko, Maltowski, Pawlak, Pluciński, Posierbski, Simiński, Słoma, Wanke, Zarzecki, Zbrojewski, Bernadyniewicz, Dziewior, Kardacz, Kościelski, Kośmider, Kraszewski, Łaski, Łukasiewicz, Malta, Słomiński, Szczygieł, Szupryczyński, Terlecki, Żukowski, Jankowski, Karbanik, Mazur, Multan, Plichta, Sekowski, Walentynowicz, Wersocki, Gieryluk;


Oczywiście mogę podać jeszcze imiona i stopnie, a także poszukać Twojego wuja na liście załogi Sępa". Odezwij się.

[listy za Aneks 4 i 5 do: Rudzki, Czesław: Polskie okręty podwodne 1926-1969", wyd. MON, Warszawa 1985.]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam! w nazwisku jednego z tych marynarzy jest bląd. nie wnikal bym gdyby nie chodzilo o brata mojego dziadka-byl internowany do szwecji.mam nawet taka fajna fotke z kursu medycznego przed wojna...jako ze jestem nie zalogowany a chcial bym sie dowiedziec czegos wiecej(nie mam ksiazki a dziadek i jego brat nie zyja) bardzo prosze o kontakt na meila.dzieki.michal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, BEAVISO, faktycznie trafiłem, na Żbiku był w załodze gość o nazwisku KALINA, to najprawdopodobniej mój wój Konrad Kalina (imię się zgadza?).

Przy okazji, może można skąś zdobyć zdjęcia załogo z tamtego okresu...? ewentualnie opis działania Żbika od wybuchu wojny (w zasadzie poza tym, że wój tam służył, nie mam zielonego pojęcia co działo się z okrętem w trakcie wojny).

Dzięki raz jeszcze

Seemann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o działania o.p. Żbik" we wrześniu 1939 r., to najlepiej będzie chyba zajrzeć do publikacji Jerzego Pertka:
1) Wielkie dni małej floty
2) Mała flota wielka duchem
3) Okręty podwodne Ryś", Żbik" i Wilk"

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, odpowiem, ale nie chcę na szybko. Nie mam niestety żadnych indywidualnych informacji...


Aktualnie od rana piszę jakieś listy motywacyjne, więc nie chcę zbaczać na dłużej z tematu, bo mnie natchnienie opuści...

A może ktoś z Waszych znajomych w Trójmieście szuka absolwenta polibudy - od informatyki w zarządzaniu i od zarządzania zakł. produkcyjnymi, bez doświadczenia, ale za to dociekliwego? ;-PPP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beaviso napisał, ale jest pewien zonk!
Z kolejności na liście można bowiem wnioskować o stopniu, do Łukasiewicza porucznik nie pasuje!

na dzień 01.09.1939. w załodze był bowiem
ST. MAR. Stanisław Łukasiewicz

Cudowny awans do innej klasy specjalistów, no i innej klasy społecznej? Nie sądzę. A flottenrock chyba się prostemu starmarowi nie należał? Może pomyliło się z por. Cezarym Tomasiewiczem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresie 1918-45 w M.W nie było oficera o nazwisku Łukasiewicz był Łukaszewski -promocja 1937 ale ten służył na O.R.P Grom", Garland", Kujawiak", Dragon".
DTH a czy możesz wrzucić skana orzełka (może to produkcja zachodnia)
poz Slaw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orły metalowe wz. 33 z tyłu posiadały punce wytwórcy (Guzpol, Esef W-wa oraz B.Jabłoński- Poznań )mocowane były na słupek z nakrętką
Zachodnie z tyłu były bez punc ( widzialem 3 różne rysunki ) mocowane na słupek z nakrętką lub zapięcie ala agrafka .
Co do oficeskich ( i chorążych ) to trudno w niektórych przypadkach dojść ładu czy to II RP czy Zachód.
poz Slaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Pamiętam tyle, że w końcu nie znalazłem dotąd czasu, aby Wam opisać okres internowania Żbika (Tobie i bodajże Seemannowi). Osoba, o którą pytasz Gallu, miała stopień marynarza. Oprócz listy załogi, w książce nie ma niestety żadniej innej wzmianki o nim.

Jako ciekawostkę podam tylko, że do kraju wrócił mniej więcej co trzeci internowany członek załogi, w tym 1 oficer (z 16) - Władysław Salamon, który rzekł Wolę rąbać w Polsce kamienie, niż wysługiwać się szwedzkim kapitalistom!" Niezły desperat, hę? Dobrze miał, że nie 'porąbał' tak jak 'porąbali' kpt. Słaby, kpt. Przybyszewski i in...

pozdr,M

PS> Do środy wieczór mam dużo pracy nad pozahistorycznymi tematami, niestety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Jeżeli pozwolisz to uzupełnie małe co nieco o L. Kwapiszewskim .Jako podchorąży młodszego rocznika SPMW przed rozpoczęciem wojny wypływa na O.R.P Wilja w rejs szkolny . W 1941 zaokrętowany na ORP Piorun jeszcze jako podchorąży , w wrześniu 1941 promowany na ppor. mar. na wydziale administracyjnym a następny awans na por.mar. w 1944 . Po wojnie zamieszkał w Anglii a następnie w Kanadzie .
poz.Slaw 100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Witam wszystkich :-) trafiłem tu wpisując w googlach nazwisko mojego dziadka i ORP Żbik, mój dziadek pływał na tym okręcie i był internowany w Szwecji, mam masę pamiątek po nim, mundur, odznaczenia.Jeżeli jest ktoś zainteresowany chętnie podziele się informacjami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie