Skocz do zawartości

14 Pułk Ułanów Jazłowieckich cz. 2


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Faktycznie, moda kobieca od A do Z , od żakietów po kostiumy plażowe;-)

1. W środeczku rtm Strużynski.

2. w cieniu kasztana rtm. Neyman

3. od lewej mjr. Walczynski

4,5,6,7. por Brandt

      -------------------------------------------------------------------

To jeszcze w tym damskim temacie..

1. Rok 1920, Pani Zofia Zielińska z Turowic , gdzie kwaterowali Jazlowiacy. Ubrana w austriacki kożuszek i  "angielkę" jednego z ułanów.

2. Siostra Aniela ze Szpitala Ujazdowskiego, gdzie leczyli się ranni Jazlowiacy. Min. ppor. Malczewskiego, który został ranny odłamkiem pocisku, który zabił rtm. Belinę Prażmowskiego.

Być może ta sama Siostra opiekowala się moim Dziadkiem, którego w śpiączce przywieziono pociągiem sanitarnym, z walk pod Zamościem.

panie u zofia zielinska z turowic.JPG

panie s anniela szp uj.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2023 o 20:41, boleo54 napisał:

Dzięki za sprostowanie. To znaczy że w gazecie, też jest niewłaściwy opis zdjęcia. Z tego patrolu do Warszawy w 1935r., mam jeszcze dwa zdjęcia, pewnie Wiesz, z dedykacją, ale to przy innej okazji. 

Co do obrazków i medalików, załączam zdjęcia. Medalik z pewnością należał do ułana Jazłowieckiego. Uszko do łańcuszka spiłowane, dwa otworki do mocowania medalika. Rozmawiałem z jednym z kolekcjonerów, powiedział, że medaliki takie były mocowane przy uprzęży konia. Awers gładki bez żadnych bić czy stempli.

EX2.jpg

EX3.jpg

Medalik.jpg

Z pamiątek po oficerze rezerwy Pułku, ktory podczas okupacji przebywal w oflagu...

obrazek.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy koszarowego życia...

1. Płk. Przeździecki z korpusem oficerskim , w kasynie oficerskim Pulku.

2. Rtm. Strużynski na kwaterze. Lato chyba było bardzo upalne, sądzac po bialym czole chronionym daszkiem rogatywki.

3 Por. Grudziński na kwaterze, w latach dwudziestych.

przezdziecki i korpus oficers.jpg

struzynski.JPG

grudzinski 20te.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliża się rocznica ważnego wydarzenia w życiu 14 PUJ.  Dekrety Wodza Naczelnego ogłoszono w gazecie z 12 lutego 1922r. Czy to faktycznie tak jest, czy data gazety pomylona, czy może u mnie coś pomylone ze stronami gazet - często są luźne?

żp2270.jpg

żp2271.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2023 o 20:30, formoza58 napisał:

Z twórczości Edwarda Mesjasza. Szarże wrześniowe, kojarzace się z szarżą Pułku w dniu 19 września 1939 roku...

szarz0.jpg

szarz.JPG

Oleodruk z okresu IIRP. Wym. 41x53,5 cm. Po renowacji. Oddział kawalerii, na sztandarze 14. Zapewne twórcy tego dzieła chodziło o 14PUJ. Pozostałe insygnia 14PUJ pozostawiają wiele do życzenia.

OL1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2023 o 09:19, boleo54 napisał:

Zbliża się rocznica ważnego wydarzenia w życiu 14 PUJ.  Dekrety Wodza Naczelnego ogłoszono w gazecie z 12 lutego 1922r. Czy to faktycznie tak jest, czy data gazety pomylona, czy może u mnie coś pomylone ze stronami gazet - często są luźne?

żp2270.jpg

żp2271.jpg

Po prostu 12 lutego 1922 roku  przypomnieli na  na łamach pisma  dekret z marca 1921 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2023 o 13:27, formoza58 napisał:

Tak, ten ww. medalik jest z lat trzydziestych. Toczka w toczkę miałem taki po Wujku. Niestety, utonąl mi podczas jednego z nurkowań. Był "płacz i zgrzytanie zębami", tym bardziej , że byl przy mnie lata. 

Dzisiaj dojechał jeszcze taki medalik, najpewniej współczesny.

Medalik 3.jpg

Medalik4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kompletu dołączę jeszcze tą przepiękną pamiątkę. Jest prezentowana w moim albumie, ale tutaj uzupełnia temat.

Kropielnica z figurką Matki Bożej Jazłowieckiej z końca XIX w., stojąca w niszy jak miało
to miejsce w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP
w Jazłowcu Wymiary: wysokość 19,5 cm., szerokość 13 cm., głębokość 11,5 cm.
Całość wykonana z porcelany.
Z informacji, jakie dostałem; kropielnicę przywieźli do Polski w latach 1956/57,
repatrianci z okolic Tarnopola. Jest też flakonik, ale czy to stanowiło komplet?

434.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, formoza58 napisał:

Z prasy.

Z uroczystości poświęcenia spółdzielni pułkowej na Jałowcu, w marcu 1928 roku...

spol2.JPG

spol4.JPG

spol1.JPG

Bilans spółdzielni 1927r.  Trochę szkoda, że niema pieniądza spółdzielni 14 PUJ, a może jest? 

Ten obrazek, to który z Kossaków? - 

S2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do obrazów. Może znajdzie się ktoś i zidentyfikuje autora tego obrazu?

Wym. z ramą 52,5 cm x42 cm
Wym. bez ramy 36,5cm x 26 cm
Olej na płótnie, naklejony na płytę.
Sygnowany T.M. 933 Tożsamość malarz nieznana.
Motyw zaczerpnięty z obrazu Wojciecha Kossaka z 1928 r. pt. Nie Strzelać.

134.jpg

136.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, boleo54 napisał:

A co do obrazów. Może znajdzie się ktoś i zidentyfikuje autora tego obrazu?

Motyw wzorowany na pracach Wojciecha Kossaka.. Temat robiony przez niego  malowany był w conajmniej 4 wersjach. Tło się zmieniało, niezmienny bvł tylko oficer z białą płachtą w dłoni i trębacz. No i od okoliczności,  otoki na rogatywkach. Do tego dochodzą kopie, robione po wojnie przez artystów i amatorów. Odnośnie tych drugich, sam " robilem" ten motyw dla Weterana Krechowiaka, w latach siedemdziesiątych. Ciekawe, gdzie to płótno jest obecnie? 

                      -----------------------------------------------------------------

2 godziny temu, boleo54 napisał:

A co do obrazów

Jedna z wersji szarży Pułku w dniu 19 września 1939 roku. Edward Mesjasz stworzył tą pracę wg. relacji kpr. Grzegorza Borowicza.

mesjasz.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, formoza58 napisał:

Jest, jest ;_) Tutaj dla przykładu sprawozdania pracy spółdzielni  z 1931 roku...

14u spolszielnia.JPG

spoldz1.JPG

spoldz2.JPG

spoldz3.JPG

Co do pieniądza, to miałem na myśli, pieniądz zastępczy bity dla spółdzielni wojskowych. Nie wszystkie pułkowe spółdzielnie go miały, widocznie spółdzielnia 14 pułku ułanów też go niemiała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, boleo54 napisał:

Nie wszystkie pułkowe spółdzielnie go miały, widocznie spółdzielnia 14 pułku ułanów też go niemiała.

Do tej pory ujawniły się przez lata pieniądze spółdzielni pułkowych, nie ma odniesienia do " Czternastki". Potwierdza to , że w dużych miastach funcjonowały krajowe pieniądze. Tak zresztą było  np, w Warszawie, w 1 Pułku Szwoleżerów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, formoza58 napisał:

Trochę w temacie trębaczy...

1,2- w 1922 roku na Jałowcu, przy ujeżdżalni nr.1. Trębacze donaszają kożuszki huzarów węgierskich CK

3. Pluton trębaczy wraca do koszar po ćwiczeniach letnich.

4. Trochę o gospodarce plutonu w 1931 roku.

treb 22r.JPG

treb 22r2.JPG

treba.JPG

14ul treb 31.JPG

Mam taki artykuł z Kuriera Polskiego, niestety nie znam roku, może Cię zainteresuje?

Skanowanie 2023-01-23 08-34.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie