Skocz do zawartości
  • 0

Rzeźba z czarnego dęba?


Krzychu123K

Pytanie

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
W dniu 12.05.2022 o 13:05, Krzychu123K napisał:

Waga ponad dwa kg twardość i jakość tego drewna jest nie typowa, a całe wykonanie i sposób jest unikalny i detaliczny wątpię że ktoś to strugał dla turystów i robił takie pokrycie z użytkiem warstwe słóju, przycież wystarczyło pomalować i sprzedawać...

Dalsza część zdjęć:

 

IMG_20220512_103515.jpg

IMG_20220512_103526.jpg

IMG_20220512_104043.jpg

IMG_20220512_103535.jpg

Gdzie ty tam widzisz jakiś kunszt?Większość można wykonać maszynowo, a to co mogło być robione ręcznie wykonane jest na szybko i nie wymaga nawet specjalnej wprawy. Wnętrze "maski" świadczy ewidentnie o tym, że jest na pokaz i ma zrobioną fabrycznie dziurkę do zawieszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

W Tajlandii kopiarki do tego typu wyrobów są używane co najmniej od 40 lat, obecnie obrabiarki CNC. Ręcznie usuwane dłutkiem są jedynie ślady frezu. Przypuszczam że w Afryce nie jest inaczej, zwłaszcza że głupich białasów chętnych na pamiątkowe "rękodzieło" nie brakuje.

Wojtek

Sam zrobiłem taką kopiarkę, z myślą o okładkach do pistoletów czy bagnetów.  Rzeźb jako takich nigdy nie kopiowałem, natomiast ornamenty do szafek zegarów czy mebli wychodzą świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Jest bardzo ładnie wykonana ale to jest typowa afrykańska cepelia a nie przedmiot używany w trakcie uroczystości , tańców itp.

Te "oryginalne" to możemy zobaczyć w muzeach etnograficznych i cena ich jest (są podróby) bardzo wysoka.

Twoja maska to piękna pamiątka z Afryki i powieszona na ścianie cieszyć będzie oko. Biznes pamiątkarski jest b. rozwinięty w Afryce - warsztaty masowo produkują pamiątki na zamówienie sklepów w Europie (w Polsce oczywiście też).

Warto dojść skąd pochodzi - wg mnie ma pewne cechy masek z Beninu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Napisano (edytowane)

Waga ponad dwa kg twardość i jakość tego drewna jest nie typowa, a całe wykonanie i sposób jest unikalny i detaliczny wątpię że ktoś to strugał dla turystów i robił takie pokrycie z użytkiem warstwe słóju, przycież wystarczyło pomalować i sprzedawać...

Dalsza część zdjęć:

 

IMG_20220512_103515.jpg

IMG_20220512_103526.jpg

IMG_20220512_104043.jpg

IMG_20220512_103535.jpg

Edytowane przez Krzychu123K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

" a całe wykonanie i sposób jest unikalny i detaliczny wątpię że ktoś to strugał dla turystów i robił takie pokrycie z użytkiem warstwe słóju, przycież wystarczyło pomalować i sprzedawać"

Zapewne masz G.- wpisz afrykańska maska/rzeźba i otrzymasz multum wyników różnych drewnianych cudów, które dla turystów mniej lub bardziej masowo są wykonywane...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam Kolegów! 

Popieram Modiego . Heban jest czarnym , bardzo twardym i ciężkim drzewem bez przebarwień. Ja w Afryce nie spotkałem się z barwieniem czy odbarwianiem drewna hebanu. Mało tego . Rzeźba tej wielkości wykonana z hebanu raczej na targach nie jest już często spotykana. I kosztuje nawet niewielka , niestety więcej jak waży. Foty oryginalnego hebanu .

 

IMG_20220512_190212.jpg

IMG_20220512_190223.jpg

IMG_20220512_190231.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czołem Waszmościom.

2 godziny temu, kolczyk96 napisał:

Heban jest czarnym , bardzo twardym i ciężkim drzewem bez przebarwień.

I tak i nie - odmian hebanowców jest kilka i drewno z tych drzew występuje w pełnej gamie kolorystycznej - dla twardego drewna.

Rzecz jasna - czarny heban, ma największą wartość. Ale to tylko jedna z odmian.

Prezentowana rzeźba - jak najbardziej - może być wykonana w hebanie.

Świadczy o tym czarne przebarwienie - charakterystyczne dla hebanu, którego nie znajdziemy w żadnym innym drewnie.

Jak sam napisałeś -

3 godziny temu, kolczyk96 napisał:

Ja w Afryce nie spotkałem się z barwieniem czy odbarwianiem drewna hebanu.

Czyli - jest to naturalny kawałek drewna, bez dodatku barwników.

 

pzdr.

stani  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Takie cuś smaruje się pastą do butów lakierowanych i normalnie jak buty poleruje, wtedy jest idealnie czarne. Robiłem kilka elementów do broni z hebanu, sam z siebie bez pastowania czy olejowania po wypolerowaniu wygląda jak plastik.

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, Cyrograf15 napisał:

Takie cuś smaruje się pastą do butów lakierowanych i normalnie jak buty poleruje, wtedy jest idealnie czarne. Robiłem kilka elementów do broni z hebanu, sam z siebie bez pastowania czy olejowania po wypolerowaniu wygląda jak plastik.

Wojtek

Tak jest tylko to jest specjalna mikstura ja bym nazwał ja pastowo-olejową. Trochę wsiąka w drewno i bardzo ciężko jest ją usnąć. Wszyscy sprzedawcy pam i atek w rópznych portach afrykańskich zawsze powiedzą, że to oryginalny heban. Wg mnie ta maska to nie jest heban - inne drewno orientalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie